Mailing list archives: http://mm.icann.org/pipermail/gnso-newgtld-wg/
MEMBERS
Member | Affiliation | SOI | |
---|---|---|---|
1 | Alan Greenberg | At-Large | Alan Greenberg SOI |
2 | Alberto Soto | Individual | Alberto Soto SOI |
3 | Alexander Schubert | RySG | Alexander Schubert SOI |
4 | Alexander Siffrin | RrSG | Alexander Siffrin SOI |
5 | Alfredo Calderon | At-Large | Alfredo Calderon SOI |
6 | Alison Simpson | BC | Alison Simpson SOI |
7 | Anne Aikman-Scalese | IPC | Anne Aikman-Scalese SOI |
8 | Annebeth Lange | ccNSO | Annebeth Lange SOI |
9 | Arshad Mohammed | Individual | Arshad Mohammed SOI |
10 | Ashley Roberts | RySG | Ashley Roberts SOI |
11 | Aslam Mohamed | IPC | Aslam Mohamed SOI |
12 | Avri Doria | Individual | Avri Doria SOI |
13 | Ben Anderson | RrSG | Ben Anderson SOI |
14 | Bret Fausett | RySG | Bret Fausett SOI |
15 | Brett Carr | ccNSO | Brett Carr SOI |
16 | Brian Scarpelli | IPC | Brian Scarpelli SOI |
17 | Brian Winterfeldt | IPC | Brian Winterfeldt SOI |
18 | Bruna Martins dos Santos | NCSG | Bruna Martins dos Santos SOI |
19 | Carlos Alberto Ribeiro | Individual | |
20 | Carlos Raul Gutierrez | CCT Liaison | Carlos Raul Gutierrez SOI |
21 | Carlton Anthony Samuels | At-Large | Carlton Anthony Samuels SOI |
22 | Cheryl Langdon-Orr - co-chair | NCSG/At-Large | Cheryl Langdon-Orr SOI |
23 | Ching Chiao | Individual | Ching Chiao SOI |
24 | Chris Niemi | Individual | Chris Niemi SOI |
25 | Christa Taylor | Individual | Christa Taylor SOI |
26 | Christine Haight Farley | NCUC | Christine Haight Farley SOI |
27 | Christopher Dennett | NCUC | Christopher Dennett SOI |
28 | Christopher Momanyi | Individual | Christopher Momanyi SOI |
29 | Christopher Wilkinson | At-large | Christopher Wilkinson SOI |
30 | Clark Lackert | IPC | Clark Lackert SOI |
31 | Crystal Ondo | RySG | Crystal Ondo SOI |
32 | Danny Glix | Individual | Danny Glix SOI |
33 | Dan Weinstein | Individual | Dan Weinstein SOI |
34 | David Rome | Individual | David Rome SOI |
35 | Dean Martin Smith | Individual | Dean Martin Smith SOI |
36 | Dessalegn Mequanint Yehuala | Individual | Dessalegn Mequanint Yehuala SOI |
37 | Dietmar Lenden | RySG | Dietmar Lenden SOI |
38 | Donna Austin | RySG | Donna Austin SOI |
39 | Edmon Chung | RySG | Edmon Chung SOI |
40 | Elisa Cooper | RrSG | Elisa Cooper SOI |
41 | Emmanuel Akin-Awokoya | At-Large | Emmanuel Akin-Awokoya SOI |
42 | Emanuele Sacchetto | Individual | Emanuele Sacchetto SOI |
43 | Erica Varlese | RySG | Erica Varlese SOI |
44 | Farzaneh Badii | NCUC | Farzaneh Badii SOI |
45 | Frederic Guillemaut | RrSG | Frederic Guillemaut SOI |
46 | Gangadhar Panday | NPOC | Gangadhar Panday SOI |
47 | Gangesh Varma | NCSG | Gangesh Varma SOI |
48 | Gemma Keegan | RySG | Gemma Keegan SOI |
49 | George Soler | Individual | George Soler SOI |
50 | Gertrude Levine | RySG | Gertrude Levine SOI |
51 | Grace Mutung'u | NCSG | Grace Mutung'u SOI |
52 | Greg Shatan | IPC | Greg Shatan SOI |
53 | Griffin Barnett | IPC | Griffin Barnett SOI |
54 | Guillaume Pahud | Individual | Guillaume Pahud SOI |
55 | Hadia Elminiawi | Individual | Hadia Elminiawi SOI |
56 | Harish Chowdhary | NPOC | Harish Chowdhary SOI |
57 | Harold Arcos | At-Large | Harold Arcos SOI |
58 | Heath Dixon | RySG | Heath Dixon SOI |
59 | Heather Forrest | IPC | Heather Forrest SOI |
60 | Holly Raiche | ALAC | Holly Raiche SOI |
61 | Hong Hong | Individual | Hong Hong SOI |
62 | Iftikhar Hussain Shah | GAC | Iftikhar Hussain Shah SOI |
63 | Ijeoma Ononogbu | Individual | Ijeoma Ononogbu SOI |
64 | Iliya Bazlyankov | Individual | |
65 | Isabel Rutherfurd | BC | Isabel Rutherfurd SOI |
66 | Jacob Williams | Individual | Jacob Williams SOI |
67 | James Bladel | RrSG | James Bladel SOI |
68 | Jamie Baxter | Individual | Jamie Baxter SOI |
69 | Jannik Skou | IPC | Jannik Skou SOI |
70 | Janvier Ngoulaye | At-Large | Janvier Ngoulaye SOI |
71 | Jason Schaeffer | RySG | Jason Schaeffer SOI |
72 | Javier Rúa-Jovet | ALAC | Javier Rúa-Jovet SOI |
73 | Jay Westerdal | Individual | Jay Westerdal SOI |
74 | Jean Guillon | NCUC | Jean Guillon SOI |
75 | Jeffrey J. Neuman - co-chair | Individual | Jeff Neuman SOI |
76 | Jennifer Chung | RySG | Jennifer Chung SOI |
77 | Jessica Hooper | RySG | Jessica Hooper SOI |
78 | Jian C. Chang | Individual | Jian C. Chang SOI |
79 | Jim Prendergast | Individual | Jim Prendergast SOI |
80 | John Carr | Individual | John Carr SOI |
81 | John Laprise | At-Large | John Laprise SOI |
82 | Jon Nevett | RySG | Jon Nevett SOI |
83 | Jonas Kölle | Individual | Jonas Kölle SOI |
84 | Jonathan Robinson | RySG | Jonathan Robinson SOI |
85 | Jorge Cancio | GAC | Jorge Cancio SOI |
86 | José Alberto Barrueto Rodríguez | At-Large | José Alberto Barrueto Rodríguez SOI |
87 | Juan Manuel Rojas | NPOC | Juan Manuel Rojas SOI |
88 | Judith Okite | Individual | Judith Okite SOI |
89 | Judy Song Marshall | RySG | Judy Song Marshall SOI |
90 | Julie Mowers | RySG | Julie Mowers SOI |
91 | Justine Chew | Individual | Justine Chew SOI |
92 | Jutta Croll | Individual | Jutta Croll SOI |
93 | Karen Bernstein | IPC | Karen Bernstein SOI |
94 | Karen Carlson | Individual | Karen Carlson SOI |
95 | Karen Day | RySG | Karen Day SOI |
96 | Karen Yu | Individual | Karen Yu SOI |
97 | Kate Ellis | IPC | Kate Ellis SOI |
98 | Kathy Kleiman | NCSG | Kathy Kleiman SOI |
99 | Katrin Ohlmer | Individual | Katrin Ohlmer SOI |
100 | Kavouss Arasteh | Individual | Kavouss Arasteh SOI |
101 | Keith Drazek (GNSO Council Co-Liaison) | RySG | Keith Drazek SOI |
102 | Ken Stubbs | RySG | Ken Stubbs SOI |
103 | Khaled Koubaa | Individual | Khaled Koubaa SOI |
104 | Kiran Malancharuvil | IPC | Kiran Malancharuvil SOI |
105 | Klaus Stoll | NPOC | Klaus Stoll SOI |
106 | Kris Seeburn | NCUC | Kris Seeburn SOI |
107 | Kristina Rosette | RySG | Kristina Rosette SOI |
108 | Kristine Dorrain | RySG | Kristine Dorrain SOI |
109 | Kurt Pritz | Individual | Kurt Pritz SOI |
110 | Leon Felipe Sanchez | At-Large | Leon Sanchez SOI |
111 | Limei Liu | RySG | Limei Liu SOI |
112 | Liz Brodzinski | IPC | Liz Brodzinski SOI |
113 | Liz Williams | Individual | Liz Williams SOI |
114 | Louise Goodsell | Individual | Louise Goodsell SOI |
115 | Marc Palau Potau | RrSG | Marc Palau Potau SOI |
116 | Marc Trachtenberg | IPC | Marc Trachtenberg SOI |
117 | Malgorzata Pek | Individual | Malgorzata Pek SOI |
118 | Marcelo Pinheiro Eid | RySG | Marcelo Pinheiro Eid SOI |
119 | Margie Milam | BC | Margie Milam SOI |
120 | Marília Maciel | NCUC | Marília Maciel SOI |
121 | Martin Silva Valent | NCSG | Martin Silva Valent SOI |
122 | Martin Sutton | RySG | Martin Sutton SOI |
123 | Mathieu Weill | ccNSO | Mathieu Weill SOI |
124 | Matthew Crossman | RySG | Matthew Crossman SOI |
125 | Maxim Alzoba | RySG | Maxim Alzoba SOI |
126 | Michael Casadevall | Individual | Michael Casadevall SOI |
127 | Michael Flemming | IPC | Michael Flemming SOI |
128 | Michele Neylon | RrSG | Michele Neylon SOI |
129 | Mike Rodenbaugh | Individual | Mike Rodenbaugh SOI |
130 | Monika Zalnieriute | NCUC | Monika Zalnieriute SOI |
131 | Nathalie Coupet | Individual | Nathalie Coupet SOI |
132 | Nathaniel W. Edwards | Individual | Nathaniel Edwards SOI |
133 | Neli Marcheva | Individual | Neli Marcheva SOI |
134 | Nick Shorey | GAC | Nick Shorey SOI |
135 | Olga Cavalli | GAC | Olga Cavalli SOI |
136 | Olga Kyryliuk | NCUC | Olga Kyryliuk SOI |
137 | Pascal Bekono | At-Large | Pascal Bekono SOI |
138 | Paul McGrady | IPC | Paul McGrady SOI |
139 | Peter Green (Zuan Zhang) | NCUC | Peter Green SOI |
140 | Peter LaMantia | RrSG and BC | Peter LaMantia SOI |
141 | Phil Buckingham | Individual | Phil Buckingham SOI |
142 | Phil Corwin | BC | Philip Corwin SOI |
143 | Phil Lodico | Individual | Phil Lodico SOI |
144 | Phillip Marano | IPC | Philip Marano SOI |
145 | Poncelet Ileleji | NPOC | Poncelet Ileleji SOI |
146 | Quoc-Anh, Pham | RySG | Quoc-Anh, Pham SOI |
147 | Rapid Sun | GAC | Rapid Sun SOI |
148 | Rahul Gosain | GAC | Rahul Gosain SOI |
149 | Raymond Zylstra | RySG | Raymond Zylstra SOI |
150 | Renata Aquino Ribeiro | NCUC | Renata Aquino Ribeiro SOI |
151 | Richard Padilla | Individual | Richard Padilla SOI |
152 | Rita Houkayem | GAC | Rita Houkayem SOI |
153 | Rob Hall | RySG | Rob Hall SOI |
154 | Robin Gross | NCSG | Robin Gross SOI |
155 | Roger Carney | RrSg | Roger Carney SOI |
156 | Rosalia Morales | ccNSO | Rosalia Morales SOI |
157 | Rubens Kuhl | RySG | Rubens Kuhl SOI |
158 | Rudi Vansnick | NPOC | Rudi Vansnick SOI |
159 | Rudy Mendoza | Individual | Rudy Mendoza SOI |
160 | Samantha Demetriou | RySG | |
161 | Sana Ali | NCUC | Sana Ali SOI |
162 | Sara Bockey | RrSG | Sara Bockey SOI |
163 | Sarah Langstone | RySG | Sarah Langstone SOI |
164 | Satish Babu | At-Large | Satish Babu SOI |
165 | Scott Harlan | RySG | Scott Harlan SOI |
166 | Serena Lai | RrSG | Serena Lai SOI |
167 | Seun Ojedeji | At-Large | Seun Ojedeji SOI |
168 | Shiva Kanwar | Individual | Shiva Kanwar SOI |
169 | Shreema Sarkar | Individual | Shreema Sarkar SOI |
170 | Sophia Feng | RrSG | Sophia Feng SOI |
171 | Sophie Hey | IPC | Sophie Hey SOI |
172 | Soumya Iyer | NCSG | Soumya Iyer SOI |
173 | Stefania Milan | NCUC | Stefania Milan SOI |
174 | Stephen Jadie Coates | BC | Stephen Jadie Coates SOI |
175 | Susan Payne | IPC | Susan Payne SOI |
176 | Taylor Bentley | GAC | Taylor Bentley SOI |
177 | Theo Geurts | RrSG | Theo Geurts SOI |
178 | Tim Johnson | Individual | Tim Johnson SOI |
179 | Tom Dale | GAC Secretariat | Tom Dale SOI |
180 | Tracy Hackshaw | Individual | Tracy Hackshaw SOI |
181 | Trent Pulver | BC | Trent Pulver SOI |
182 | Vaibhav Aggarwal | Individual | Vaibhav Aggarwal SOI |
183 | Vanda Scartezini | At-Large | Vanda Scartezini SOI |
184 | Vicky Sheckler | IPC | Vicky Sheckler SOI |
185 | Victor Zhang | Individual | Victor Zhang SOI |
186 | Vlad Dinculescu | RrSG | Vlad Dinculescu SOI |
187 | Volker Greimann | RrSG | Volker Greimann SOI |
188 | Wangari Kabiru | Individual | Wangari Kabiru SOI |
189 | Yazid Akanho | NCUC | Yazid Akanho SOI |
190 | Yoshitaka Murakami | Individual | Yoshitaka Murakami SOI |
191 | Zack Coleman | RySG | Zack Coleman SOI |
192 | Zornitsa Marcheva | Individual | Zornitsa Marcheva SOI |
OBSERVERS
Name | Affiliation | |
---|---|---|
1 | Alexander Chilikov | IPC |
2 | Alex Deacon | IPC |
3 | Alexander Mayrhofer | Individual |
4 | Alice Munyua | Individual |
5 | Alina Syunkova | Individual |
6 | Amparo Arango | GAC |
7 | Andrei Kolesnikov | Individual |
8 | Anna Loup | Individual |
9 | Atsushi Endo | RySG |
10 | Benjamin Louis | RySG |
11 | Bijou Mgbojikwe | IPC |
12 | Cecilia Lee Smith | BC |
13 | Charne Le Roux | IPC |
14 | Colton Messa | Individual |
15 | Dana Mello | Individual |
16 | Dejan Djukic | ccNSO |
17 | Dev Anand Teelucksingh | At-Large |
18 | Drew Wilson | IPC |
19 | Esther Kamande | Individual |
20 | Gao Lingli | Individual |
21 | Garrett Barten | IPC |
22 | Georges Nahitchevansky | Individual |
23 | Glen de St Gery | Individual |
24 | Guo Yongan | Individual |
25 | Irene Rodriguez Alonso | Individual |
26 | Jed Wakefield | Individual |
27 | Jim Galvin | Individual |
28 | Johannes Mirus | Individual |
29 | Kaili Kan | At-Large |
30 | Kerim Begliyev | GAC |
31 | Kevin Murphy | Individual |
32 | Liang Junying | Individual |
33 | Livia Walpen | GAC |
34 | Louise Marie Hurel | Individual |
35 | Manmeet Singh | Individual |
36 | María Julia Morales González | Individual |
37 | Marianne Georgelin | Individual |
38 | Mark Kudlacik | IPC |
39 | Michael De Wit | IPC |
40 | Michael Ilichebo | Individual |
41 | Mohammed Jaber | Individual |
42 | Muhammed Njie | NCUC |
43 | Narine Khachatryan | At-Large |
44 | Nathalie Roux | Individual |
45 | Neal McPherson | RySG |
46 | Nick Wenban-Smith | ccNSO |
47 | Patrick Kane | RySG |
48 | Patrick Schweihs | Individual |
49 | Paul Foody | Individual |
50 | Paulo César Tavares Filho | NCUC |
51 | Peter LaMantia | RrSG |
52 | Philip Karnofsky | Individual |
53 | Pim Pastoors | ccNSO |
54 | Richard Schreier | Individual |
55 | Richard Tindal | Individual |
56 | Ryan Carroll | GAC |
57 | Ryo ARAI | RySG |
58 | Sabine Meyer | GAC |
59 | Sacha Tarrant | Individual |
60 | Sascha Foerster | Individual |
61 | Shin Yamasaki | Individual |
62 | Shubham Shukla | Individual |
63 | Stanley Shan | GAC |
64 | Stephanie Duschesneau | RySG |
65 | Susan Nakanwagi | NCSG |
66 | Susan Roeser | Individual |
67 | Thomas Lenz | Individual |
68 | Wisdom Kwasi Donkor | NCSG |
POLICY STAFF SUPPORT
Names |
---|
Steve Chan |
Julie Hedlund |
Berry Cobb |
Gisella Gruber |
Emily Barabas |
Marika Konings |
Mary Wong |
Michelle Desmyter |
Nathalie Peregrine |
Terri Agnew |
Julie Bisland |
STAFF OBSERVERS
Names |
---|
Antonietta Mangiacotti |
Brian Aitchison |
Christine Willett |
Cristina Flores |
Cyrus Namazi |
Dennis Chang |
Eleeza Apopian |
Erika Randall |
Fabien Betremieux |
Jared Erwin |
Karen Lentz |
Krista Papac |
Michael Karakash |
Nanig Mehranian |
Russ Weinstein |
Trang Nguyen |