Mailing list archives: http://mm.icann.org/pipermail/gnso-newgtld-wg/
MEMBERS
Member | Affiliation | SOI | |
---|---|---|---|
1 | Akriti Bopanna | NCSG | Akriti Bopanna SOI |
2 | Alan Greenberg | At-Large | Alan Greenberg SOI |
3 | Alexander Schubert | RySG | Alexander Schubert SOI |
4 | Alexander Siffrin | RrSG | Alexander Siffrin SOI |
5 | Alfredo Calderon | At-Large | Alfredo Calderon SOI |
6 | Anne Aikman-Scalese | IPC | Anne Aikman-Scalese SOI |
7 | Annebeth Lange | ccNSO | Annebeth Lange SOI |
8 | Arshad Mohammed | Individual | Arshad Mohammed SOI |
9 | Ashley Roberts | RySG | Ashley Roberts SOI |
10 | Aslam Mohamed | IPC | Aslam Mohamed SOI |
11 | Austin Ruckstuhl | NCUC | Austin Ruckstuhl SOI |
12 | Avri Doria | Individual | Avri Doria SOI |
13 | Ben Anderson | RrSG | Ben Anderson SOI |
14 | Bret Fausett | RySG | Bret Fausett SOI |
15 | Brian Scarpelli | IPC | Brian Scarpelli SOI |
16 | Brian Winterfeldt | IPC | Brian Winterfeldt SOI |
17 | Bruna Martins dos Santos | NCSG | Bruna Martins dos Santos SOI |
18 | Carlos Alberto Ribeiro | Individual | |
19 | Carlos Raul Gutierrez | CCT Liaison | Carlos Raul Gutierrez SOI |
20 | Carlton Anthony Samuels | At-Large | Carlton Anthony Samuels SOI |
21 | Cheryl Langdon-Orr - co-chair | NCSG/At-Large | Cheryl Langdon-Orr SOI |
22 | Ching Chiao | Individual | Ching Chiao SOI |
23 | Chris Niemi | Individual | Chris Niemi SOI |
24 | Christa Taylor | Individual | Christa Taylor SOI |
25 | Christine Haight Farley | NCUC | Christine Haight Farley SOI |
26 | Christopher Dennett | NCUC | Christopher Dennett SOI |
27 | Christopher Momanyi | Individual | Christopher Momanyi SOI |
28 | Christopher Wilkinson | At-large | Christopher Wilkinson SOI |
29 | Clark Lackert | IPC | Clark Lackert SOI |
30 | Collin Kurre | NCSG | Collin Kurre SOI |
31 | Danny Glix | Individual | Danny Glix SOI |
32 | Dan Weinstein | Individual | Dan Weinstein SOI |
33 | David Rome | Individual | David Rome SOI |
34 | Dean Martin Smith | Individual | Dean Martin Smith SOI |
35 | Dessalegn Mequanint Yehuala | Individual | Dessalegn Mequanint Yehuala SOI |
36 | Dietmar Lenden | RySG | Dietmar Lenden SOI |
37 | Donna Austin | RySG | Donna Austin SOI |
38 | Edmon Chung | RySG | Edmon Chung SOI |
39 | Elisa Cooper | RrSG | Elisa Cooper SOI |
40 | Elsa Saade (GNSO Council Co-Liaison) | NCUC | Elsa Saade SOI |
41 | Emmanuel Akin-Awokoya | At-Large | Emmanuel Akin-Awokoya SOI |
42 | Emanuele Sacchetto | Individual | Emanuele Sacchetto SOI |
43 | Erica Varlese | RySG | Erica Varlese SOI |
44 | Farzaneh Badii | NCUC | Farzaneh Badii SOI |
45 | Flip Petillion (GNSO Council Co-Liaison) | IPC | Flip Petillion SOI |
46 | Frederic Guillemaut | RrSG | Frederic Guillemaut SOI |
47 | Gangadhar Panday | NPOC | Gangadhar Panday SOI |
48 | Gangesh Varma | NCSG | Gangesh Varma SOI |
49 | Gemma Keegan | RySG | Gemma Keegan SOI |
50 | George Soler | Individual | George Soler SOI |
51 | Gertrude Levine | RySG | Gertrude Levine SOI |
52 | Grace Mutung'u | NCSG | Grace Mutung'u SOI |
53 | Greg Shatan | IPC | Greg Shatan SOI |
54 | Griffin Barnett | IPC | Griffin Barnett SOI |
55 | Guillaume Pahud | Individual | Guillaume Pahud SOI |
56 | Hadia Elminiawi | Individual | Hadia Elminiawi SOI |
57 | Harish Chowdhary | NPOC | Harish Chowdhary SOI |
58 | Harold Arcos | At-Large | Harold Arcos SOI |
59 | Heath Dixon | RySG | Heath Dixon SOI |
60 | Heather Forrest | IPC | Heather Forrest SOI |
61 | Holly Raiche | ALAC | Holly Raiche SOI |
62 | Hong Hong | Individual | Hong Hong SOI |
63 | Iftikhar Hussain Shah | GAC | Iftikhar Hussain Shah SOI |
64 | Ijeoma Ononogbu | Individual | Ijeoma Ononogbu SOI |
65 | Iliya Bazlyankov | Individual | |
66 | Isabel Rutherfurd | BC | Isabel Rutherfurd SOI |
67 | Jacob Williams | Individual | Jacob Williams SOI |
68 | James Bladel | RrSG | James Bladel SOI |
69 | Jamie Baxter | Individual | Jamie Baxter SOI |
70 | Jannik Skou | IPC | Jannik Skou SOI |
71 | Janvier Ngoulaye | At-Large | Janvier Ngoulaye SOI |
72 | Jason Schaeffer | RySG | Jason Schaeffer SOI |
73 | Javier Rúa-Jovet | ALAC | Javier Rúa-Jovet SOI |
74 | Jay Westerdal | Individual | Jay Westerdal SOI |
75 | Jean Guillon | NCUC | Jean Guillon SOI |
76 | Jeffrey J. Neuman - co-chair | Individual | Jeff Neuman SOI |
77 | Jennifer Chung | RySG | Jennifer Chung SOI |
78 | Jennifer Paige Gore | IPC | Jennifer Gore SOI |
79 | Jessica Hooper | RySG | Jessica Hooper SOI |
80 | Jian C. Chang | Individual | Jian C. Chang SOI |
81 | Jim Prendergast | Individual | Jim Prendergast SOI |
82 | John Carr | Individual | John Carr SOI |
83 | John Laprise | At-Large | John Laprise SOI |
84 | Jon Nevett | RySG | Jon Nevett SOI |
85 | Jonas Kölle | Individual | Jonas Kölle SOI |
86 | Jonathan Robinson | RySG | Jonathan Robinson SOI |
87 | Jorge Cancio | GAC | Jorge Cancio SOI |
88 | José Alberto Barrueto Rodríguez | At-Large | José Alberto Barrueto Rodríguez SOI |
89 | Juan Manuel Rojas | NPOC | Juan Manuel Rojas SOI |
90 | Judith Okite | Individual | Judith Okite SOI |
91 | Judy Song Marshall | RySG | Judy Song Marshall SOI |
92 | Julie Mowers | RySG | Julie Mowers SOI |
93 | Justine Chew | At-Large | Justine Chew SOI |
94 | Jutta Croll | Individual | Jutta Croll SOI |
95 | Karen Bernstein | IPC | Karen Bernstein SOI |
96 | Karen Carlson | Individual | Karen Carlson SOI |
97 | Karen Day | RySG | Karen Day SOI |
98 | Karen Yu | Individual | Karen Yu SOI |
99 | Kate Ellis | IPC | Kate Ellis SOI |
100 | Kathy Kleiman | NCSG | Kathy Kleiman SOI |
101 | Katrin Ohlmer | Individual | Katrin Ohlmer SOI |
102 | Kavouss Arasteh | Individual | Kavouss Arasteh SOI |
103 | Ken Stubbs | RySG | Ken Stubbs SOI |
104 | Khaled Koubaa | Individual | Khaled Koubaa SOI |
105 | Kiran Malancharuvil | IPC | Kiran Malancharuvil SOI |
106 | Klaus Stoll | NPOC | Klaus Stoll SOI |
107 | Kris Seeburn | NCUC | Kris Seeburn SOI |
108 | Kristina Rosette | RySG | Kristina Rosette SOI |
109 | Kristine Dorrain | RySG | Kristine Dorrain SOI |
110 | Kurt Pritz | Individual | Kurt Pritz SOI |
111 | Leon Felipe Sanchez | At-Large | Leon Sanchez SOI |
112 | Limei Liu | RySG | Limei Liu SOI |
113 | Liz Brodzinski | IPC | Liz Brodzinski SOI |
114 | Liz Williams | Individual | Liz Williams SOI |
115 | Louise Goodsell | Individual | Louise Goodsell SOI |
116 | Luisa Paez | GAC | Luisa Paez SOI |
117 | Marc Palau Potau | RrSG | Marc Palau Potau SOI |
118 | Marc Trachtenberg | IPC | Marc Trachtenberg SOI |
119 | Malgorzata Pek | Individual | Malgorzata Pek SOI |
120 | Marcelo Pinheiro Eid | RySG | Marcelo Pinheiro Eid SOI |
121 | Margie Milam | BC | Margie Milam SOI |
122 | Marília Maciel | NCUC | Marília Maciel SOI |
123 | Martin Silva Valent | NCSG | Martin Silva Valent SOI |
124 | Martin Sutton | RySG | Martin Sutton SOI |
125 | Mathieu Weill | ccNSO | Mathieu Weill SOI |
126 | Matthew Crossman | RySG | Matthew Crossman SOI |
127 | Maxim Alzoba | RySG | Maxim Alzoba SOI |
128 | Michael Casadevall | Individual | Michael Casadevall SOI |
129 | Michael Flemming | IPC | Michael Flemming SOI |
130 | Michele Neylon | RrSG | Michele Neylon SOI |
131 | Mike Rodenbaugh | Individual | Mike Rodenbaugh SOI |
132 | Monika Zalnieriute | NCUC | Monika Zalnieriute SOI |
133 | Naeem Uddin | At-Large | Naeem Uddin SOI |
134 | Nathalie Coupet | Individual | Nathalie Coupet SOI |
135 | Nathaniel W. Edwards | Individual | Nathaniel Edwards SOI |
136 | Neli Marcheva | Individual | Neli Marcheva SOI |
137 | Nick Shorey | GAC | Nick Shorey SOI |
138 | Nick Wenban-Smith | ccNSO | Nick Wenban-Smith SOI |
139 | Olga Cavalli | GAC | Olga Cavalli SOI |
140 | Olga Kyryliuk | NCUC | Olga Kyryliuk SOI |
141 | Pascal Bekono | At-Large | Pascal Bekono SOI |
142 | Paul McGrady | IPC | Paul McGrady SOI |
143 | Peter Green (Zuan Zhang) | NCUC | Peter Green SOI |
144 | Peter LaMantia | RrSG and BC | Peter LaMantia SOI |
145 | Phil Buckingham | Individual | Phil Buckingham SOI |
146 | Phil Corwin | BC | Philip Corwin SOI |
147 | Phil Lodico | Individual | Phil Lodico SOI |
148 | Phillip Marano | IPC | Philip Marano SOI |
149 | Poncelet Ileleji | NPOC | Poncelet Ileleji SOI |
150 | Quoc-Anh, Pham | RySG | Quoc-Anh, Pham SOI |
151 | Rapid Sun | GAC | Rapid Sun SOI |
152 | Rahul Gosain | GAC | Rahul Gosain SOI |
153 | Raymond Zylstra | RySG | Raymond Zylstra SOI |
154 | Renata Aquino Ribeiro | NCUC | Renata Aquino Ribeiro SOI |
155 | Richard Padilla | Individual | Richard Padilla SOI |
156 | Rita Houkayem | GAC | Rita Houkayem SOI |
157 | Rob Hall | RySG | Rob Hall SOI |
158 | Robin Gross | NCSG | Robin Gross SOI |
159 | Roger Carney | RrSg | Roger Carney SOI |
160 | Rosalia Morales | ccNSO | Rosalia Morales SOI |
161 | Rubens Kuhl | RySG | Rubens Kuhl SOI |
162 | Rudi Vansnick | NPOC | Rudi Vansnick SOI |
163 | Rudy Mendoza | Individual | Rudy Mendoza SOI |
164 | Samantha Demetriou | RySG | |
165 | Sana Ali | NCUC | Sana Ali SOI |
166 | Sarah Langstone | RySG | Sarah Langstone SOI |
167 | Satish Babu | At-Large | Satish Babu SOI |
168 | Scott Harlan | RySG | Scott Harlan SOI |
169 | Serena Lai | RrSG | Serena Lai SOI |
170 | Seun Ojedeji | At-Large | Seun Ojedeji SOI |
171 | Shiva Kanwar | Individual | Shiva Kanwar SOI |
172 | Shreema Sarkar | Individual | Shreema Sarkar SOI |
173 | Sophia Feng | RrSG | Sophia Feng SOI |
174 | Sophie Hey | IPC | Sophie Hey SOI |
175 | Sonigitu Ekpe | NCSG | Sonigitu Ekpe SOI |
176 | Soumya Iyer | NCSG | Soumya Iyer SOI |
177 | Stefania Milan | NCUC | Stefania Milan SOI |
178 | Stephen Jadie Coates | BC | Stephen Jadie Coates SOI |
179 | Susan Payne | IPC | Susan Payne SOI |
180 | Taiwo Peter Akinremi | NCUC | Taiwo Peter Akinremi SOI |
181 | Taylor Bentley | GAC | Taylor Bentley SOI |
182 | Theo Geurts | RrSG | Theo Geurts SOI |
183 | Tim Johnson | Individual | Tim Johnson SOI |
184 | Tom Dale | Individual | Tom Dale SOI |
185 | Tracy Hackshaw | Individual | Tracy Hackshaw SOI |
186 | Trent Pulver | BC | Trent Pulver SOI |
187 | Vaibhav Aggarwal | Individual | Vaibhav Aggarwal SOI |
188 | Vanda Scartezini | At-Large | Vanda Scartezini SOI |
189 | Vicky Sheckler | IPC | Vicky Sheckler SOI |
190 | Victor Zhang | Individual | Victor Zhang SOI |
191 | Vivek Goyal | BC | Vivek Goyal SOI |
192 | Vlad Dinculescu | RrSG | Vlad Dinculescu SOI |
193 | Volker Greimann | RrSG | Volker Greimann SOI |
194 | Wangari Kabiru | Individual | Wangari Kabiru SOI |
195 | Yazid Akanho | NCUC | Yazid Akanho SOI |
196 | Yoshitaka Murakami | Individual | Yoshitaka Murakami SOI |
197 | Zack Coleman | RySG | Zack Coleman SOI |
198 | Zornitsa Marcheva | Individual | Zornitsa Marcheva SOI |
OBSERVERS
Name | Affiliation | |
---|---|---|
1 | Alexander Chilikov | IPC |
2 | Alex Deacon | IPC |
3 | Alexander Mayrhofer | Individual |
4 | Ali AlEnezi | Individual |
5 | Alice Munyua | Individual |
6 | Alina Syunkova | Individual |
7 | Amparo Arango | GAC |
8 | Andrei Kolesnikov | Individual |
9 | Anna Loup | Individual |
10 | Atsushi Endo | RySG |
11 | Benjamin Louis | RySG |
12 | Bijou Mgbojikwe | IPC |
13 | Cecilia Lee Smith | BC |
14 | Charne Le Roux | IPC |
15 | Colton Messa | Individual |
16 | Dana Mello | Individual |
17 | Dejan Djukic | ccNSO |
18 | Dev Anand Teelucksingh | At-Large |
19 | Drew Wilson | IPC |
20 | Esther Kamande | Individual |
21 | Gao Lingli | Individual |
22 | Garrett Barten | IPC |
23 | Georges Nahitchevansky | Individual |
24 | Glen de St Gery | Individual |
25 | Guo Yongan | Individual |
26 | Ioana Stupariu | NCSG |
27 | Irene Rodriguez Alonso | Individual |
28 | Jan Janssen | Individual |
29 | Jed Wakefield | Individual |
30 | Jim Galvin | Individual |
31 | Kaili Kan | At-Large |
32 | Kerim Begliyev | GAC |
33 | Kevin Murphy | Individual |
34 | Kissangou Jean Philemon | At-Large |
35 | Liang Junying | Individual |
36 | Livia Walpen | GAC |
37 | Louise Marie Hurel | Individual |
38 | Manmeet Singh | Individual |
39 | María Julia Morales González | Individual |
40 | Marianne Georgelin | Individual |
41 | Mark Kudlacik | IPC |
42 | Michael De Wit | IPC |
43 | Michael Ilichebo | Individual |
44 | Mohammed Jaber | Individual |
45 | Muhammed Njie | NCUC |
46 | Narine Khachatryan | At-Large |
47 | Nathalie Roux | Individual |
48 | Neal McPherson | RySG |
49 | Patrick Kane | RySG |
50 | Patrick Schweihs | Individual |
51 | Paul Foody | Individual |
52 | Paulo César Tavares Filho | NCUC |
53 | Peter LaMantia | RrSG |
54 | Philip Karnofsky | Individual |
55 | Pim Pastoors | ccNSO |
56 | Richard Schreier | Individual |
57 | Richard Tindal | Individual |
58 | Ryan Carroll | GAC |
59 | Ryo ARAI | RySG |
60 | Sabine Meyer | GAC |
61 | Sacha Tarrant | Individual |
62 | Sascha Foerster | Individual |
63 | Shin Yamasaki | Individual |
64 | Shubham Shukla | Individual |
65 | Stanley Shan | GAC |
66 | Stephanie Duschesneau | RySG |
67 | Susan Nakanwagi | NCSG |
68 | Susan Roeser | Individual |
69 | Thomas Lenz | Individual |
70 | Wisdom Kwasi Donkor | NCSG |
POLICY STAFF SUPPORT
Names |
---|
Steve Chan |
Julie Hedlund |
Berry Cobb |
Emily Barabas |
Marika Konings |
Mary Wong |
Michelle Desmyter |
Nathalie Peregrine |
Terri Agnew |
Julie Bisland |
STAFF OBSERVERS
Names |
---|
Anna Guseva |
Antonietta Mangiacotti |
Brian Aitchison |
Christine Willett |
Cristina Flores |
Cyrus Namazi |
Dennis Chang |
Eleeza Apopian |
Erika Randall |
Fabien Betremieux |
Jared Erwin |
Karen Lentz |
Krista Papac |
Michael Karakash |
Nanig Mehranian |
Russ Weinstein |
Trang Nguyen |
Stupariu_Ioana@phd.ceu.edu