Page History
Mailing list archives: http://mm.icann.org/pipermail/gnso-newgtld-wg/
Expected Standards of Behavior: https://www.icann.org/en/system/files/files/expected-standards-15sep16-en.pdf
MEMBERS
Member | Affiliation | SOI | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Akriti Bopanna | NCSG | Akriti Bopanna SOI | ||||
2 | Alan Greenberg | At-Large | Alan Greenberg SOI | ||||
3 | Alexander Schubert | RySG | Alexander Schubert SOI | ||||
4 | Alexander Siffrin | RrSG | Alexander Siffrin SOI | ||||
5 | Alfredo Calderon | At-Large | Alfredo Calderon SOI | ||||
6 | Anne Aikman-Scalese | IPC | Anne Aikman-Scalese SOI | ||||
7 | Annebeth Lange | ccNSO | Annebeth Lange SOI | ||||
8 | Arshad Mohammed | Individual | Arshad Mohammed SOI | ||||
9 | Ashley Roberts | RySG | Ashley Roberts SOI | ||||
10 | Aslam Mohamed | IPC | Aslam Mohamed SOI | ||||
11 | Austin Ruckstuhl | NCUC | Austin Ruckstuhl SOI | ||||
12 | Avri DoriaIndividual | ICANN Board Liaison | Avri Doria SOI | ||||
13 | Becky Burr | ICANN Board Liaison | Becky Burr SOI | ||||
14 | Ben Anderson | RrSG | Ben Anderson SOI | ||||
1415 | Bret Fausett | RySG | Bret Fausett SOI | ||||
1516 | Brian Scarpelli | IPC | Brian Scarpelli SOI | ||||
1617 | Brian Winterfeldt | IPC | Brian Winterfeldt SOI | ||||
1718 | Bruna Martins dos Santos | NCSG | Bruna Martins dos Santos SOI | ||||
1819 | Carlos Alberto Ribeiro | Individual | |||||
1920 | Carlos Raul Gutierrez | CCT Liaison | Carlos Raul Gutierrez SOI | ||||
21 | Carlos Watson | Individual | Carlos Watson SOI | ||||
2220 | Carlton Anthony Samuels | At-Large | Carlton Anthony Samuels SOI | ||||
2123 | Cheryl Langdon-Orr - co-chair | NCSG/At-Large | Cheryl Langdon-Orr SOI | ||||
2224 | Ching Chiao | Individual | Ching Chiao SOI | ||||
2325 | Chris Niemi | Individual | Chris Niemi SOI | ||||
2426 | Christa Taylor | Individual | Christa Taylor SOI | ||||
2527 | Christine Haight Farley | NCUC | Christine Haight Farley SOI | ||||
2628 | Christopher DennettChristine Willett | NCUCIndividual | Christopher Dennett Christine Willett SOI | ||||
2729 | Christopher Momanyi | Individual | Christopher Momanyi SOI | ||||
2830 | Christopher Wilkinson | At-large | Christopher Wilkinson SOI | ||||
2931 | Clark Lackert | IPC | Clark Lackert SOI | ||||
3032 | Collin Kurre | NCSG | Collin Kurre SOI | ||||
3133 | Danny Glix | Individual | Danny Glix SOI | ||||
3234 | Dan Weinstein | Individual | Dan Weinstein SOI | ||||
3335 | David Rome | Individual | David Rome SOI | ||||
3436 | Dean Martin Smith | Individual | Dean Martin Smith SOI | ||||
3537 | Dessalegn Mequanint Yehuala | Individual | Dessalegn Mequanint Yehuala SOI | ||||
3638 | Dietmar Lenden | RySG | Dietmar Lenden SOI | ||||
3739 | Donna Austin | RySG | Donna Austin SOI | ||||
3840 | Edmon Chung | RySG | Edmon Chung SOI | ||||
41 | Elaine Pruis | RySG | Elaine Pruis SOI | ||||
4239 | Elisa Cooper | RrSG | Elisa Cooper SOI | ||||
40 | Elsa Saade (GNSO Council Co-Liaison) | NCUC | Elsa Saade SOI | ||||
43 | 41 | Emmanuel Akin-Awokoya | At-Large | Emmanuel Akin-Awokoya SOI | |||
4244 | Emanuele Sacchetto | Individual | Emanuele Sacchetto SOI | ||||
4345 | Erica Varlese | RySG | Erica Varlese SOI | ||||
4446 | Farzaneh Badii | NCUC | Farzaneh Badii SOI | ||||
4547 | Flip Petillion (GNSO Council Co- Liaison) | IPC | Flip Petillion SOI | ||||
4648 | Frederic Guillemaut | RrSG | Frederic Guillemaut SOI | ||||
47 | Gangadhar Panday | NPOC | Gangadhar Panday SOI | ||||
49 | 48 | Gangesh Varma | NCSG | Gangesh Varma SOI | |||
4950 | Gemma Keegan | RySG | Gemma Keegan SOI | ||||
51 | George Sadowsky | Individual | George Sadowsky SOI | ||||
5052 | George Soler | Individual | George Soler SOI | ||||
5153 | Gertrude Levine | RySG | Gertrude Levine SOI | ||||
52 | Grace Mutung'u | NCSG | Grace Mutung'u SOI | ||||
53 | Greg Shatan | IPC | Greg Shatan SOI | ||||
54 | Greg Shatan | ALAC | Greg Shatan SOI | ||||
55 | Giacomo Mazzone | GAC | Giacomo Mazzone SOI | ||||
5654 | Griffin Barnett | IPC | Griffin Barnett SOI | ||||
5557 | Guillaume Pahud | Individual | Guillaume Pahud SOI | ||||
5658 | Hadia Elminiawi | Individual | Hadia Elminiawi SOI | ||||
5759 | Harish Chowdhary | NPOC | Harish Chowdhary SOI | ||||
5860 | Harold Arcos | At-Large | Harold Arcos SOI | ||||
5961 | Heath Dixon | RySG | Heath Dixon SOI | ||||
6062 | Heather Forrest | IPC | Heather Forrest SOI | ||||
6163 | Holly Raiche | ALAC | Holly Raiche SOI | ||||
6264 | Hong Hong | Individual | Hong Hong SOI | ||||
6365 | Iftikhar Hussain Shah | GAC | Iftikhar Hussain Shah SOI | ||||
64 | Ijeoma Ononogbu | Individual | Ijeoma Ononogbu SOI | ||||
66 | 65 | Iliya Bazlyankov | Individual | ||||
6667 | Isabel Rutherfurd | BC | Isabel Rutherfurd SOI | ||||
6768 | Jacob Williams | Individual | Jacob Williams SOI | ||||
6869 | James Bladel | RrSG | James Bladel SOI | ||||
6970 | Jamie Baxter | Individual | Jamie Baxter SOI | ||||
7071 | Jannik Skou | IPC | Jannik Skou SOI | ||||
7172 | Janvier Ngoulaye | At-Large | Janvier Ngoulaye SOI | ||||
7273 | Jason Schaeffer | RySG | Jason Schaeffer SOI | ||||
7374 | Javier Rúa-Jovet | ALAC | Javier Rúa-Jovet SOI | ||||
7475 | Jay Westerdal | Individual | Jay Westerdal SOI | ||||
7576 | Jean Guillon | NCUC | Jean Guillon SOI | ||||
7677 | Jeffrey J. Neuman - co-chair | Individual | Jeff Neuman SOI | ||||
7778 | Jennifer Chung | RySG | Jennifer Chung SOI | ||||
78 | Jennifer Paige Gore | IPC | Jennifer Gore SOI | ||||
79 | Jessica Hooper | RySG | Jessica Hooper SOI | ||||
80 | Jian C. Chang | Individual | Jian C. Chang SOI | ||||
81 | Jim Prendergast | Individual | Jim Prendergast SOI | ||||
82 | John Carr | Individual | John Carr SOI | ||||
83 | John Laprise | At-Large | John Laprise SOI | ||||
84 | Jon Nevett | RySG | Jon Nevett SOI | ||||
85 | Jonas Kölle | Individual | Jonas Kölle SOI | ||||
86 | Jonathan Robinson | RySG | Jonathan Robinson SOI | ||||
87 | Jorge Cancio | GAC | Jorge Cancio SOI | ||||
88 | José Alberto Barrueto Rodríguez | At-Large | José Alberto Barrueto Rodríguez SOI | ||||
89 | Juan Manuel Rojas | NPOC | Juan Manuel Rojas SOI | ||||
90 | Judith Okite | Individual | Judith Okite SOI | 91 | Judy Song Marshall | RySG | Judy Song Marshall SOI |
9291 | Julie Mowers | RySG | Julie Mowers SOI | ||||
9392 | Justine Chew | At-Large | Justine Chew SOI | ||||
9493 | Jutta Croll | Individual | Jutta Croll SOI | ||||
9594 | Karen Bernstein | IPC | Karen Bernstein SOI | ||||
9695 | Karen Carlson | Individual | Karen Carlson SOI | ||||
97 | Karen Day | RySG | Karen Day SOI | ||||
9896 | Karen Yu | Individual | Karen Yu SOI | ||||
9997 | Kate Ellis | IPC | Kate Ellis SOI | ||||
10098 | Kathy Kleiman | NCSG | Kathy Kleiman SOI | ||||
10199 | Katrin Ohlmer | Individual | Katrin Ohlmer SOI | ||||
102100 | Kavouss Arasteh | Individual | Kavouss Arasteh SOI | ||||
103101 | Ken Stubbs | RySG | Ken Stubbs SOI | ||||
104102 | Khaled Koubaa | Individual | Khaled Koubaa SOI | ||||
105103 | Kiran Malancharuvil | IPC | Kiran Malancharuvil SOI | ||||
106104 | Klaus Stoll | NPOC | Klaus Stoll SOI | ||||
107105 | Kris Seeburn | NCUC | Kris Seeburn SOI | ||||
108106 | Kristina Rosette | RySG | Kristina Rosette SOI | ||||
109107 | Kristine DorrainKurt Pritz | RySGIndividual | Kristine Dorrain Kurt Pritz SOI | ||||
110 | Kurt Pritz | Individual | Kurt Pritz SOI | ||||
108 | Laxmi Prasad Yadav | GAC | Laxmi Prasad Yadav SOI | ||||
109111 | Leon Felipe Sanchez | At-Large | Leon Sanchez SOI | ||||
112110 | Limei Liu | RySG | Limei Liu SOI | ||||
113111 | Liz Brodzinski | IPC | Liz Brodzinski SOI | ||||
114112 | Liz Williams | Individual | Liz Williams SOI | ||||
115113 | Louise GoodsellLouis Houle | IndividualRySG | Louise Goodsell Louis Houle SOI | ||||
116114 | Luisa Paez | GAC | Luisa Paez SOI | ||||
117115 | Marc Palau Potau | RrSG | Marc Palau Potau SOI | ||||
118116 | Marc Trachtenberg | IPC | Marc Trachtenberg SOI | ||||
119117 | Malgorzata Pek | Individual | Malgorzata Pek SOI | ||||
120118 | Marcelo Pinheiro Eid | RySG | Marcelo Pinheiro Eid SOI | ||||
121119 | Margie Milam | BC | Margie Milam SOI | ||||
122120 | Marília Maciel | NCUC | Marília Maciel SOI | ||||
123 | Martin Silva Valent | NCSG | Martin Silva Valent SOI | ||||
121 | 124 | Martin Sutton | RySG | Martin Sutton SOI | |||
125122 | Mathieu Weill | ccNSO | Mathieu Weill SOI | ||||
126123 | Matthew Crossman | RySG | Matthew Crossman SOI | ||||
127124 | Maxim Alzoba | RySG | Maxim Alzoba SOI | ||||
128125 | Michael Casadevall | Individual | Michael Casadevall SOI | ||||
129126 | Michael Flemming | IPC | Michael Flemming SOI | ||||
130127 | Michele Neylon | RrSG | Michele Neylon SOI | ||||
131128 | Mike Rodenbaugh | Individual | Mike Rodenbaugh SOI | ||||
132129 | Monika Zalnieriute | NCUC | Monika Zalnieriute SOI | ||||
133130 | Naeem Uddin | At-Large | Naeem Uddin SOI | ||||
134131 | Nathalie Coupet | Individual | Nathalie Coupet SOI | ||||
135132 | Nathaniel W. Edwards | Individual | Nathaniel Edwards SOI | ||||
136133 | Neli Marcheva | Individual | Neli Marcheva SOI | ||||
137134 | Nick Shorey | GAC | Nick Shorey SOI | ||||
138135 | Nick Wenban-Smith | ccNSO | Nick Wenban-Smith SOI | ||||
139136 | Olga Cavalli | GAC | Olga Cavalli SOI | ||||
140137 | Olga Kyryliuk | NCUC | Olga Kyryliuk SOI | ||||
141138 | Pascal Bekono | At-Large | Pascal Bekono SOI | ||||
142139 | Paul McGrady | IPC | Paul McGrady SOI | ||||
143140 | Peter Green (Zuan Zhang) | NCUC | Peter Green SOI | ||||
144141 | Peter LaMantia | RrSG and BC | Peter LaMantia SOI | ||||
145142 | Phil Buckingham | Individual | Phil Buckingham SOI | ||||
146143 | Phil Corwin | BC | Philip Corwin SOI | ||||
147144 | Phil Lodico | Individual | Phil Lodico SOI | ||||
148145 | Phillip Marano | IPC | Philip Marano SOI | ||||
149146 | Poncelet Ileleji | NPOC | Poncelet Ileleji SOI | ||||
150147 | Quoc-Anh, Pham | RySG | Quoc-Anh, Pham SOI | ||||
151 | Rapid Sun | GAC | Rapid Sun SOI | ||||
148 | 152 | Rahul Gosain | GAC | Rahul Gosain SOI | |||
153149 | Raymond Zylstra | RySG | Raymond Zylstra SOI | ||||
154150 | Renata Aquino Ribeiro | NCUC | Renata Aquino Ribeiro SOI | ||||
155151 | Richard Padilla | Individual | Richard Padilla SOI | ||||
152 | Rida Tahir | GAC | Rida Tahir SOI | ||||
156153 | Rita Houkayem | GAC | Rita Houkayem SOI | ||||
157154 | Rob Hall | RySG | Rob Hall SOI | ||||
158155 | Robin Gross | NCSG | Robin Gross SOI | ||||
159156 | Roger Carney | RrSg | Roger Carney SOI | ||||
160157 | Rubens Kuhl | RySG | Rubens Kuhl SOI | ||||
161158 | Rudi Vansnick | NPOC | Rudi Vansnick SOI | ||||
162159 | Rudy Mendoza | Individual | Rudy Mendoza SOI | ||||
163160 | Samantha Demetriou | RySG | |||||
164 | Sana Ali | NCUC | Sana Ali SOI | ||||
165161 | Sarah Langstone | RySG | Sarah Langstone SOI | ||||
166162 | Satish Babu | At-Large | Satish Babu SOI | ||||
167163 | Scott Harlan | RySG | Scott Harlan SOI | ||||
168164 | Serena Lai | RrSG | Serena Lai SOI | ||||
169165 | Seun Ojedeji | At-Large | Seun Ojedeji SOI | ||||
170166 | Shiva Kanwar | Individual | Shiva Kanwar SOI | ||||
171167 | Shreema Sarkar | Individual | Shreema Sarkar SOI | ||||
172168 | Sophia Feng | RrSG | Sophia Feng SOI | ||||
173169 | Sophie Hey | IPC | Sophie Hey SOI | ||||
174170 | Sonigitu Ekpe | NCSG | Sonigitu Ekpe SOI | ||||
175 | Soumya Iyer | NCSG | Soumya Iyer SOI | ||||
176171 | Stefania Milan | NCUC | Stefania Milan SOI | ||||
177172 | Stephen Jadie Coates | BC | Stephen Jadie Coates SOI | ||||
178173 | Susan Payne | IPC | Susan Payne SOI | ||||
179174 | Taiwo Peter Akinremi | NCUC | Taiwo Peter Akinremi SOI | ||||
180175 | Taylor Bentley | GAC | Taylor Bentley SOI | ||||
181176 | Theo Geurts | RrSG | Theo Geurts SOI | ||||
182177 | Tim Johnson | Individual | Tim Johnson SOI | ||||
183178 | Tom Dale | Individual | Tom Dale SOI | ||||
184179 | Tracy Hackshaw | Individual | Tracy Hackshaw SOI | ||||
185180 | Trent Pulver | BC | Trent Pulver SOI | ||||
186181 | Vaibhav Aggarwal | Individual | Vaibhav Aggarwal SOI | ||||
187182 | Vanda Scartezini | At-Large | Vanda Scartezini SOI | ||||
188183 | Vicky Sheckler | IPC | Vicky Sheckler SOI | ||||
189184 | Victor Zhang | Individual | Victor Zhang SOI | ||||
190185 | Vivek Goyal | BC | Vivek Goyal SOI | ||||
191186 | Vlad Dinculescu | RrSG | Vlad Dinculescu SOI | ||||
192187 | Volker Greimann | RrSG | Volker Greimann SOI | ||||
193188 | Wangari Kabiru | Individual | Wangari Kabiru SOI | ||||
194189 | Yazid Akanho | NCUC | Yazid Akanho SOI | ||||
195190 | Yoshitaka Murakami | Individual | Yoshitaka Murakami SOI | ||||
196191 | Zack Coleman | RySG | Zack Coleman SOI | ||||
197192 | Zornitsa Marcheva | Individual | Zornitsa Marcheva SOI |
...
Name | Affiliation | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Chilikov | IPC | ||||||
2 | Alex Deacon | IPC | ||||||
3 | Alexander Mayrhofer | Individual | ||||||
4 | Ali AlEnezi | Individual | ||||||
5 | Alice Munyua | Individual | ||||||
6 | Alina Syunkova | Individual | ||||||
7 | Amparo Arango | GAC | 8 | Andrei Kolesnikov | Individual9 | Anna Loup | Individual | |
108 | Atsushi Endo | RySG | ||||||
119 | Benjamin Louis | RySG | ||||||
1210 | Bijou Mgbojikwe | IPC | ||||||
13 | Cecilia Lee Smith | BC | ||||||
11 | Catherine Merdinger | RySG | ||||||
1214 | Charne Le Roux | IPC | ||||||
13 | Christopher T Okeefe | Individual | ||||||
1415 | Colton Messa | Individual | ||||||
1615 | Dana Mello | Individual | ||||||
1716 | Dejan Djukic | ccNSO | ||||||
1817 | Dev Anand Teelucksingh | At-Large | ||||||
18 | Dingding Han | Individual | ||||||
19 | Drew Wilson | IPC | ||||||
20 | Esther KamandeEric John Mubazi | Individual | ||||||
21 | Gao LingliEmma Caner | Individual | ||||||
22 | Garrett BartenEsther Kamande | IPCIndividual | ||||||
23 | Gao Lingli | Individual | ||||||
24 | Georges Nahitchevansky | Individual | ||||||
2425 | Glen de St Gery | Individual | ||||||
2526 | Guo Yongan | Individual | ||||||
26 | Ioana Stupariu | NCSG | ||||||
27 | Irene Rodriguez Alonso | Individual | ||||||
28 | Jan Kristian Valgijainen | BC | ||||||
29 | Jan Janssen | Individual | ||||||
2930 | Jed Wakefield | Individual | ||||||
3031 | Jim Galvin | Individual | ||||||
31 | Kaili Kan | At-Large | ||||||
32 | Judith Okite | Individual | ||||||
33 | Julie Dessendier | Individual | ||||||
34 | June Tessy | NCSG | ||||||
3532 | Kerim Begliyev | GAC | ||||||
3336 | Kevin Murphy | Individual | ||||||
3437 | Kissangou Jean Philemon | At-Large | ||||||
3538 | Liang Junying | Individual | ||||||
36 | Livia Walpen | GAC | ||||||
39 | Liguo Zhou | 37 | Louise Marie Hurel | Individual | ||||
3840 | Manmeet SinghLivia Walpen | IndividualGAC | ||||||
3941 | María Julia Morales González | Individual | ||||||
4042 | Marianne Georgelin | Individual | ||||||
4143 | Mark Kudlacik | IPC | ||||||
44 | Matthew Grove | Individual | ||||||
4542 | Michael De Wit | IPC | ||||||
4346 | Michael Ilichebo | Individual | ||||||
4447 | Mohammed Jaber | Individual | ||||||
4548 | Muhammed Njie | NCUC | ||||||
46 | Narine Khachatryan | At-Large | ||||||
4749 | Nathalie Roux | Individual | ||||||
4850 | Neal McPherson | RySG | ||||||
4951 | Patrick Kane | RySG | ||||||
5052 | Patrick Schweihs | Individual | ||||||
5153 | Paul Foody | Individual | ||||||
5254 | Paulo César Tavares Filho | NCUC | ||||||
53 | Peter LaMantia | RrSG | ||||||
55 | 54 | Philip Karnofsky | Individual | |||||
5556 | Pim Pastoors | ccNSO | ||||||
5657 | Richard Schreier | Individual | ||||||
5758 | Richard Tindal | Individual | ||||||
5859 | Ryan Carroll | GAC | ||||||
60 | Ryan Finnesey | At-Large | ||||||
6159 | Ryo ARAI | RySG | ||||||
6062 | Sabine Meyer | GAC | ||||||
6163 | Sacha Tarrant | Individual | ||||||
6264 | Sascha FoersterShweta Asher | IndividualRySG | ||||||
6365 | Shin Yamasaki | Individual | ||||||
6466 | Shubham Shukla | Individual | ||||||
6567 | Stanley Shan | GAC | ||||||
6668 | Stephanie Duschesneau | RySG | ||||||
6769 | Susan Nakanwagi | NCSG | ||||||
6870 | Susan Roeser | Individual | ||||||
6971 | Thomas Lenz | Individual | ||||||
7072 | Wisdom Kwasi Donkor | NCSG |
POLICY STAFF SUPPORT
Names |
---|
Steve Chan |
Julie Hedlund |
Berry Cobb |
Emily Barabas |
Marika Konings |
Mary Wong |
Michelle Desmyter |
Nathalie Peregrine |
Terri Agnew |
Julie Bisland |
Andrea Glandon |
STAFF OBSERVERS
Names |
---|
Anna Guseva |
Angelina Lopez |
Antonietta Mangiacotti |
Brian AitchisonBenedetta Rossi |
Brian Gutterman |
Christine Willett |
Chris Bare |
Cristina FloresCyrus Namazi |
Daniel Halloran |
Dennis Chang |
Eleeza Apopian |
Erika Randall |
Fabien Betremieux |
Grant Nakata |
Jared Erwin |
Jonathan Denison |
Justin Ho |
Karen Lentz |
Krista Papac |
Lars Hoffmann |
Lauren Allison |
Melissa Allgood |
Michael Karakash |
Nanig Mehranian |
Russ Weinstein |
Trang Nguyen |
...
Yuko Green |