Page History
Mailing list archives: http://mm.icann.org/pipermail/gnso-newgtld-wg/
Expected Standards of Behavior: https://www.icann.org/en/system/files/files/expected-standards-15sep16-en.pdf
MEMBERS
Member | Affiliation | SOI | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Akriti Bopanna | NCSG | Akriti Bopanna SOI | ||||
2 | Alan Greenberg | At-Large | Alan Greenberg SOI | ||||
3 | Alberto Soto | Individual | Alberto Soto SOI | 4 | Alexander Schubert | RySG | Alexander Schubert SOI |
54 | Alexander Siffrin | RrSG | Alexander Siffrin SOI | ||||
65 | Alfredo Calderon | At-Large | Alfredo Calderon SOI | ||||
7 | Alison Simpson | BC | Alison Simpson SOI | ||||
86 | Anne Aikman-Scalese | IPC | Anne Aikman-Scalese SOI | ||||
97 | Annebeth Lange | ccNSO | Annebeth Lange SOI | ||||
108 | Arshad Mohammed | Individual | Arshad Mohammed SOI | ||||
119 | Ashley Roberts | RySG | Ashley Roberts SOI | ||||
1210 | Aslam Mohamed | IPC | Aslam Mohamed SOI | ||||
1311 | Austin Ruckstuhl | NCUC | Austin Ruckstuhl SOI | ||||
1412 | Avri DoriaIndividual | ICANN Board Liaison | Avri Doria SOI | ||||
13 | Becky Burr | ICANN Board Liaison | Becky Burr SOI | ||||
1514 | Ben Anderson | RrSG | Ben Anderson SOI | ||||
1615 | Bret Fausett | RySG | Bret Fausett SOI | ||||
1716 | Brian Scarpelli | IPC | Brian Scarpelli SOI | ||||
1817 | Brian Winterfeldt | IPC | Brian Winterfeldt SOI | ||||
1918 | Bruna Martins dos Santos | NCSG | Bruna Martins dos Santos SOI | ||||
2019 | Carlos Alberto Ribeiro | Individual | |||||
2120 | Carlos Raul Gutierrez | CCT Liaison | Carlos Raul Gutierrez SOI | ||||
21 | Carlos Watson | Individual | Carlos Watson SOI | ||||
22 | Carlton Anthony Samuels | At-Large | Carlton Anthony Samuels SOI | ||||
23 | Cheryl Langdon-Orr - co-chair | NCSG/At-Large | Cheryl Langdon-Orr SOI | ||||
24 | Ching Chiao | Individual | Ching Chiao SOI | ||||
25 | Chris Niemi | Individual | Chris Niemi SOI | ||||
26 | Christa Taylor | Individual | Christa Taylor SOI | ||||
27 | Christine Haight Farley | NCUC | Christine Haight Farley SOI | ||||
28 | Christopher DennettChristine Willett | NCUCIndividual | Christopher Dennett Christine Willett SOI | ||||
29 | Christopher Momanyi | Individual | Christopher Momanyi SOI | ||||
30 | Christopher Wilkinson | At-large | Christopher Wilkinson SOI | ||||
31 | Clark Lackert | IPC | Clark Lackert SOI | ||||
32 | Collin Kurre | NCSG | Collin Kurre SOI | ||||
33 | Crystal Ondo | RySG | Crystal Ondo SOI | 34 | Danny Glix | Individual | Danny Glix SOI |
3534 | Dan Weinstein | Individual | Dan Weinstein SOI | ||||
3635 | David Rome | Individual | David Rome SOI | ||||
3736 | Dean Martin Smith | Individual | Dean Martin Smith SOI | ||||
3837 | Dessalegn Mequanint Yehuala | Individual | Dessalegn Mequanint Yehuala SOI | ||||
3938 | Dietmar Lenden | RySG | Dietmar Lenden SOI | ||||
4039 | Donna Austin | RySG | Donna Austin SOI | ||||
4140 | Edmon Chung | RySG | Edmon Chung SOI | ||||
41 | Elaine Pruis | RySG | Elaine Pruis SOI | ||||
42 | Elisa Cooper | RrSG | Elisa Cooper SOI | ||||
43 | Elsa Saade (GNSO Council Co-Liaison) | NCUC | Elsa Saade SOI | 44 | Emmanuel Akin-Awokoya | At-Large | Emmanuel Akin-Awokoya SOI |
4544 | Emanuele Sacchetto | Individual | Emanuele Sacchetto SOI | ||||
4645 | Erica Varlese | RySG | Erica Varlese SOI | ||||
4746 | Farzaneh Badii | NCUC | Farzaneh Badii SOI | ||||
4847 | Flip Petillion (GNSO Council Co- Liaison) | IPC | Flip Petillion SOI | ||||
4948 | Frederic Guillemaut | RrSG | Frederic Guillemaut SOI | ||||
50 | Gangadhar Panday | NPOC | Gangadhar Panday SOI | ||||
5149 | Gangesh Varma | NCSG | Gangesh Varma SOI | ||||
5250 | Gemma Keegan | RySG | Gemma Keegan SOI | ||||
51 | George Sadowsky | Individual | George Sadowsky SOI | ||||
5352 | George Soler | Individual | George Soler SOI | ||||
5453 | Gertrude Levine | RySG | Gertrude Levine SOI | ||||
55 | Grace Mutung'u | NCSG | Grace Mutung'u SOI | ||||
56 | Greg Shatan | IPC | Greg Shatan SOI | ||||
54 | Greg Shatan | ALAC | Greg Shatan SOI | ||||
55 | Giacomo Mazzone | GAC | Giacomo Mazzone SOI | ||||
5657 | Griffin Barnett | IPC | Griffin Barnett SOI | ||||
5857 | Guillaume Pahud | Individual | Guillaume Pahud SOI | ||||
5958 | Hadia Elminiawi | Individual | Hadia Elminiawi SOI | ||||
6059 | Harish Chowdhary | NPOC | Harish Chowdhary SOI | ||||
6160 | Harold Arcos | At-Large | Harold Arcos SOI | ||||
6261 | Heath Dixon | RySG | Heath Dixon SOI | ||||
6362 | Heather Forrest | IPC | Heather Forrest SOI | ||||
6463 | Holly Raiche | ALAC | Holly Raiche SOI | ||||
6564 | Hong Hong | Individual | Hong Hong SOI | ||||
6665 | Iftikhar Hussain Shah | GAC | Iftikhar Hussain Shah SOI | ||||
67 | Ijeoma Ononogbu | Individual | Ijeoma Ononogbu SOI | ||||
6866 | Iliya Bazlyankov | Individual | |||||
6967 | Isabel Rutherfurd | BC | Isabel Rutherfurd SOI | ||||
7068 | Jacob Williams | Individual | Jacob Williams SOI | ||||
7169 | James Bladel | RrSG | James Bladel SOI | ||||
7270 | Jamie Baxter | Individual | Jamie Baxter SOI | ||||
7371 | Jannik Skou | IPC | Jannik Skou SOI | ||||
7472 | Janvier Ngoulaye | At-Large | Janvier Ngoulaye SOI | ||||
7573 | Jason Schaeffer | RySG | Jason Schaeffer SOI | ||||
7674 | Javier Rúa-Jovet | ALAC | Javier Rúa-Jovet SOI | ||||
7775 | Jay Westerdal | Individual | Jay Westerdal SOI | ||||
7876 | Jean Guillon | NCUC | Jean Guillon SOI | ||||
7977 | Jeffrey J. Neuman - co-chair | Individual | Jeff Neuman SOI | ||||
8078 | Jennifer Chung | RySG | Jennifer Chung SOI | ||||
8179 | Jessica Hooper | RySG | Jessica Hooper SOI | ||||
8280 | Jian C. Chang | Individual | Jian C. Chang SOI | ||||
8381 | Jim Prendergast | Individual | Jim Prendergast SOI | ||||
8482 | John Carr | Individual | John Carr SOI | ||||
8583 | John Laprise | At-Large | John Laprise SOI | ||||
8684 | Jon Nevett | RySG | Jon Nevett SOI | ||||
8785 | Jonas Kölle | Individual | Jonas Kölle SOI | ||||
8886 | Jonathan Robinson | RySG | Jonathan Robinson SOI | ||||
8987 | Jorge Cancio | GAC | Jorge Cancio SOI | ||||
9088 | José Alberto Barrueto Rodríguez | At-Large | José Alberto Barrueto Rodríguez SOI | ||||
9189 | Juan Manuel Rojas | NPOC | Juan Manuel Rojas SOI | ||||
92 | Judith Okite | Individual | Judith Okite SOI | ||||
9390 | Judy Song Marshall | RySG | Judy Song Marshall SOI | ||||
9491 | Julie Mowers | RySG | Julie Mowers SOI | ||||
9592 | Justine ChewIndividual | At-Large | Justine Chew SOI | ||||
9693 | Jutta Croll | Individual | Jutta Croll SOI | ||||
9794 | Karen Bernstein | IPC | Karen Bernstein SOI | ||||
9895 | Karen Carlson | Individual | Karen Carlson SOI | ||||
99 | Karen Day | RySG | Karen Day SOI | ||||
10096 | Karen Yu | Individual | Karen Yu SOI | ||||
10197 | Kate Ellis | IPC | Kate Ellis SOI | ||||
10298 | Kathy Kleiman | NCSG | Kathy Kleiman SOI | ||||
10399 | Katrin Ohlmer | Individual | Katrin Ohlmer SOI | ||||
104100 | Kavouss Arasteh | Individual | Kavouss Arasteh SOI | ||||
105101 | Ken Stubbs | RySG | Ken Stubbs SOI | ||||
106102 | Khaled Koubaa | Individual | Khaled Koubaa SOI | ||||
107103 | Kiran Malancharuvil | IPC | Kiran Malancharuvil SOI | ||||
108104 | Klaus Stoll | NPOC | Klaus Stoll SOI | ||||
109105 | Kris Seeburn | NCUC | Kris Seeburn SOI | ||||
110106 | Kristina Rosette | RySG | Kristina Rosette SOI | ||||
111107 | Kristine DorrainKurt Pritz | RySGIndividual | Kristine Dorrain Kurt Pritz SOI | ||||
112 | Kurt Pritz | Individual | Kurt Pritz SOI | ||||
108 | Laxmi Prasad Yadav | GAC | Laxmi Prasad Yadav SOI | ||||
109113 | Leon Felipe Sanchez | At-Large | Leon Sanchez SOI | ||||
114110 | Limei Liu | RySG | Limei Liu SOI | ||||
115111 | Liz Brodzinski | IPC | Liz Brodzinski SOI | ||||
116112 | Liz Williams | Individual | Liz Williams SOI | ||||
117113 | Louise GoodsellLouis Houle | IndividualRySG | Louise Goodsell Louis Houle SOI | ||||
118114 | Luisa Paez | GAC | Luisa Paez SOI | ||||
119115 | Marc Palau Potau | RrSG | Marc Palau Potau SOI | ||||
120116 | Marc Trachtenberg | IPC | Marc Trachtenberg SOI | ||||
121117 | Malgorzata Pek | Individual | Malgorzata Pek SOI | ||||
122118 | Marcelo Pinheiro Eid | RySG | Marcelo Pinheiro Eid SOI | ||||
123119 | Margie Milam | BC | Margie Milam SOI | ||||
124120 | Marília Maciel | NCUC | Marília Maciel SOI | ||||
125 | Martin Silva Valent | NCSG | Martin Silva Valent SOI | ||||
126121 | Martin Sutton | RySG | Martin Sutton SOI | ||||
127122 | Mathieu Weill | ccNSO | Mathieu Weill SOI | ||||
128123 | Matthew Crossman | RySG | Matthew Crossman SOI | ||||
129124 | Maxim Alzoba | RySG | Maxim Alzoba SOI | ||||
130125 | Michael Casadevall | Individual | Michael Casadevall SOI | ||||
131126 | Michael Flemming | IPC | Michael Flemming SOI | ||||
132127 | Michele Neylon | RrSG | Michele Neylon SOI | ||||
133128 | Mike Rodenbaugh | Individual | Mike Rodenbaugh SOI | ||||
134129 | Monika Zalnieriute | NCUC | Monika Zalnieriute SOI | ||||
130 | Naeem Uddin | At-Large | Naeem Uddin SOI | ||||
135131 | Nathalie Coupet | Individual | Nathalie Coupet SOI | ||||
136132 | Nathaniel W. Edwards | Individual | Nathaniel Edwards SOI | ||||
137133 | Neli Marcheva | Individual | Neli Marcheva SOI | ||||
138134 | Nick Shorey | GAC | Nick Shorey SOI | ||||
139135 | Nick Wenban-Smith | ccNSO | Nick Wenban-Smith SOI | ||||
140136 | Olga Cavalli | GAC | Olga Cavalli SOI | ||||
141137 | Olga Kyryliuk | NCUC | Olga Kyryliuk SOI | ||||
142138 | Pascal Bekono | At-Large | Pascal Bekono SOI | ||||
143139 | Paul McGrady | IPC | Paul McGrady SOI | ||||
144140 | Peter Green (Zuan Zhang) | NCUC | Peter Green SOI | ||||
145141 | Peter LaMantia | RrSG and BC | Peter LaMantia SOI | ||||
146142 | Phil Buckingham | Individual | Phil Buckingham SOI | ||||
147143 | Phil Corwin | BC | Philip Corwin SOI | ||||
148144 | Phil Lodico | Individual | Phil Lodico SOI | ||||
149145 | Phillip Marano | IPC | Philip Marano SOI | ||||
150146 | Poncelet Ileleji | NPOC | Poncelet Ileleji SOI | ||||
151147 | Quoc-Anh, Pham | RySG | Quoc-Anh, Pham SOI | ||||
152 | Rapid Sun | GAC | Rapid Sun SOI | ||||
153148 | Rahul Gosain | GAC | Rahul Gosain SOI | ||||
154149 | Raymond Zylstra | RySG | Raymond Zylstra SOI | ||||
155150 | Renata Aquino Ribeiro | NCUC | Renata Aquino Ribeiro SOI | ||||
156151 | Richard Padilla | Individual | Richard Padilla SOI | ||||
152 | Rida Tahir | GAC | Rida Tahir SOI | ||||
157153 | Rita Houkayem | GAC | Rita Houkayem SOI | ||||
158154 | Rob Hall | RySG | Rob Hall SOI | ||||
159155 | Robin Gross | NCSG | Robin Gross SOI | ||||
160156 | Roger Carney | RrSg | Roger Carney SOI | ||||
161 | Rosalia Morales | ccNSO | Rosalia Morales SOI | ||||
162157 | Rubens Kuhl | RySG | Rubens Kuhl SOI | ||||
163158 | Rudi Vansnick | NPOC | Rudi Vansnick SOI | ||||
164159 | Rudy Mendoza | Individual | Rudy Mendoza SOI | ||||
165160 | Samantha Demetriou | RySG | |||||
166 | Sana Ali | NCUC | Sana Ali SOI | ||||
167 | Sara Bockey | RrSG | Sara Bockey SOI | ||||
168161 | Sarah Langstone | RySG | Sarah Langstone SOI | ||||
169162 | Satish Babu | At-Large | Satish Babu SOI | ||||
170163 | Scott Harlan | RySG | Scott Harlan SOI | ||||
171164 | Serena Lai | RrSG | Serena Lai SOI | ||||
172165 | Seun Ojedeji | At-Large | Seun Ojedeji SOI | ||||
173166 | Shiva Kanwar | Individual | Shiva Kanwar SOI | ||||
174167 | Shreema Sarkar | Individual | Shreema Sarkar SOI | ||||
175168 | Sophia Feng | RrSG | Sophia Feng SOI | ||||
176169 | Sophie Hey | IPC | Sophie Hey SOI | ||||
170 | Soumya IyerSonigitu Ekpe | NCSG | Soumya Iyer Sonigitu Ekpe SOI | ||||
178 | Stefan Filipovic | NCUC | Stefan Filipovic SOI | ||||
171 | 179 | Stefania Milan | NCUC | Stefania Milan SOI | |||
180172 | Stephen Jadie Coates | BC | Stephen Jadie Coates SOI | ||||
181173 | Susan Payne | IPC | Susan Payne SOI | ||||
174 | Taiwo Peter Akinremi | NCUC | Taiwo Peter Akinremi SOI | ||||
182175 | Taylor Bentley | GAC | Taylor Bentley SOI | ||||
183176 | Theo Geurts | RrSG | Theo Geurts SOI | ||||
184177 | Tim Johnson | Individual | Tim Johnson SOI | ||||
185178 | Tom Dale | Individual | Tom Dale SOI | ||||
186179 | Tracy Hackshaw | Individual | Tracy Hackshaw SOI | ||||
187180 | Trent Pulver | BC | Trent Pulver SOI | ||||
188181 | Vaibhav Aggarwal | Individual | Vaibhav Aggarwal SOI | ||||
189182 | Vanda Scartezini | At-Large | Vanda Scartezini SOI | ||||
190183 | Vicky Sheckler | IPC | Vicky Sheckler SOI | ||||
191184 | Victor Zhang | Individual | Victor Zhang SOI | ||||
192185 | Vivek Goyal | BC | Vivek Goyal SOI | ||||
193186 | Vlad Dinculescu | RrSG | Vlad Dinculescu SOI | ||||
194187 | Volker Greimann | RrSG | Volker Greimann SOI | ||||
195188 | Wangari Kabiru | Individual | Wangari Kabiru SOI | ||||
196189 | Yazid Akanho | NCUC | Yazid Akanho SOI | ||||
197190 | Yoshitaka Murakami | Individual | Yoshitaka Murakami SOI | ||||
198191 | Zack Coleman | RySG | Zack Coleman SOI | ||||
199192 | Zornitsa Marcheva | Individual | Zornitsa Marcheva SOI |
...
Name | Affiliation | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Chilikov | IPC | |||
2 | Alex Deacon | IPC | |||
3 | Alexander Mayrhofer | Individual | |||
4 | Alice Munyua Ali AlEnezi | Individual | |||
5 | Alina SyunkovaAlice Munyua | Individual | |||
6 | Amparo ArangoAlina Syunkova | GACIndividual | |||
7 | Andrei Kolesnikov | Individual | 8 | Anna Loup | Individual |
98 | Atsushi Endo | RySG | |||
109 | Benjamin Louis | RySG | |||
1110 | Bijou Mgbojikwe | IPC | |||
12 | Cecilia Lee Smith | BC | |||
11 | Catherine Merdinger | RySG | |||
1213 | Charne Le Roux | IPC | |||
13 | Christopher T Okeefe | Individual | |||
14 | Colton Messa | Individual | |||
15 | Dana Mello | Individual | |||
16 | Dejan Djukic | ccNSO | |||
17 | Dev Anand Teelucksingh | At-Large | |||
18 | Dingding Han | Individual | |||
19 | Drew Wilson | IPC | |||
20 | Eric John Mubazi | Individual | |||
21 | Emma Caner | Individual | |||
2219 | Esther Kamande | Individual | |||
2023 | Gao Lingli | Individual | |||
21 | Garrett Barten | IPC | |||
2224 | Georges Nahitchevansky | Individual | |||
2325 | Glen de St Gery | Individual | |||
2426 | Guo Yongan | Individual | |||
25 | Ioana Stupariu | NCSG | |||
2627 | Irene Rodriguez Alonso | Individual | |||
28 | Jan Kristian Valgijainen | BC | |||
2927 | Jan Janssen | Individual | |||
2830 | Jed Wakefield | Individual | |||
2931 | Jim Galvin | Individual | |||
32 | Judith Okite | Individual | |||
3033 | Johannes MirusJulie Dessendier | Individual | |||
34 | Kaili Kan | At-Large | June Tessy | NCSG | |
3532 | Kerim Begliyev | GAC | |||
3336 | Kevin Murphy | Individual | |||
37 | Kissangou Jean Philemon | At-Large | |||
3834 | Liang Junying | Individual | |||
35 | Livia Walpen | GAC | |||
36 | Louise Marie Hurel | Individual | |||
37 | Manmeet Singh | Individual | |||
39 | Liguo Zhou | Individual | |||
40 | Livia Walpen | GAC | |||
4138 | María Julia Morales González | Individual | |||
3942 | Marianne Georgelin | Individual | |||
4043 | Mark Kudlacik | IPC | |||
44 | Matthew Grove | Individual | |||
4541 | Michael De Wit | IPC | |||
4246 | Michael Ilichebo | Individual | |||
4347 | Mohammed Jaber | Individual | |||
4448 | Muhammed Njie | NCUC | |||
45 | Narine Khachatryan | At-Large | |||
4649 | Nathalie Roux | Individual | |||
4750 | Neal McPherson | RySG | |||
4851 | Patrick Kane | RySG | |||
4952 | Patrick Schweihs | Individual | |||
5053 | Paul Foody | Individual | |||
5154 | Paulo César Tavares Filho | NCUC | |||
52 | Peter LaMantia | RrSG | |||
5355 | Philip Karnofsky | Individual | |||
5456 | Pim Pastoors | ccNSO | |||
5557 | Richard Schreier | Individual | |||
5658 | Richard Tindal | Individual | |||
5759 | Ryan Carroll | GAC | |||
60 | Ryan Finnesey | At-Large | |||
6158 | Ryo ARAI | RySG | |||
5962 | Sabine Meyer | GAC | |||
6063 | Sacha Tarrant | Individual | |||
6164 | Sascha FoersterShweta Asher | IndividualRySG | |||
6265 | Shin Yamasaki | Individual | |||
6366 | Shubham Shukla | Individual | |||
6467 | Stanley Shan | GAC | |||
6568 | Stephanie Duschesneau | RySG | |||
6669 | Susan Nakanwagi | NCSG | |||
6770 | Susan Roeser | Individual | |||
6871 | Thomas Lenz | Individual | |||
6972 | Wisdom Kwasi Donkor | NCSG |
POLICY STAFF SUPPORT
Names |
---|
Steve Chan |
Julie Hedlund |
Berry Cobb |
Emily Barabas |
Marika Konings |
Mary Wong |
Michelle Desmyter |
Nathalie Peregrine |
Terri Agnew |
Julie Bisland |
Andrea Glandon |
STAFF OBSERVERS
Names |
---|
Anna Guseva |
Angelina Lopez |
Antonietta Mangiacotti |
Benedetta Rossi |
Brian AitchisonGutterman |
Christine Willett |
Chris Bare |
Cristina FloresCyrus Namazi |
Daniel Halloran |
Dennis Chang |
Eleeza Apopian |
Erika Randall |
Fabien Betremieux |
Grant Nakata |
Jared Erwin |
Jonathan Denison |
Justin Ho |
Karen Lentz |
Krista Papac |
Lars Hoffmann |
Lauren Allison |
Melissa Allgood |
Michael Karakash |
Nanig Mehranian |
Russ Weinstein |
Trang Nguyen |
...
Yuko Green |