Page History
Mailing list archives: http://mm.icann.org/pipermail/gnso-newgtld-wg/
Expected Standards of Behavior: https://www.icann.org/en/system/files/files/expected-standards-15sep16-en.pdf
MEMBERS
Member | Affiliation | SOI | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Akriti Bopanna | NCSG | Akriti Bopanna SOI | ||||
2 | Alan Greenberg | At-Large | Alan Greenberg SOI | 2Alberto Soto | Individual | Alberto Soto SOI | |
3 | Alexander Schubert | RySG | Alexander Schubert SOI | ||||
4 | Alexander Siffrin | RrSG | Alexander Siffrin SOI | ||||
5 | Alfredo Calderon | At-Large | Alfredo Calderon SOI | ||||
6 | Alison Simpson | BC | Alison Simpson SOI | 7 | Anne Aikman-Scalese | IPC | Anne Aikman-Scalese SOI |
87 | Annebeth Lange | ccNSO | Annebeth Lange SOI | ||||
98 | Arshad Mohammed | Individual | Arshad Mohammed SOI | ||||
109 | Ashley Roberts | RySG | Ashley Roberts SOI | ||||
1110 | Aslam Mohamed | IPC | Aslam Mohamed SOI | ||||
11 | Austin Ruckstuhl | NCUC | Austin Ruckstuhl SOI | ||||
12 | Avri DoriaIndividual | ICANN Board Liaison | Avri Doria SOI | ||||
13 | Becky Burr | ICANN Board Liaison | Becky Burr SOI | ||||
14 | Ben Anderson | RrSG | Ben Anderson SOI | ||||
1415 | Bret Fausett | RySG | Bret Fausett SOI | 15 | Brett Carr | ccNSO | Brett Carr SOI |
16 | Brian Scarpelli | IPC | Brian Scarpelli SOI | ||||
17 | Brian Winterfeldt | IPC | Brian Winterfeldt SOI | ||||
18 | Bruna Martins dos Santos | NCSG | Bruna Martins dos Santos SOI | ||||
19 | Carlos Alberto Ribeiro | Individual | |||||
20 | Carlos Raul Gutierrez | CCT Liaison | Carlos Raul Gutierrez SOI | ||||
21 | Carlos Watson | Individual | Carlos Watson SOI | ||||
22 | Carlton Anthony Samuels | At-Large | Carlton Anthony Samuels SOI | ||||
2223 | Cheryl Langdon-Orr - co-chair | NCSG/At-Large | Cheryl Langdon-Orr SOI | ||||
2324 | Ching Chiao | Individual | Ching Chiao SOI | ||||
2425 | Chris Niemi | Individual | Chris Niemi SOI | ||||
2526 | Christa Taylor | Individual | Christa Taylor SOI | ||||
2627 | Christine Haight Farley | NCUC | Christine Haight Farley SOI | ||||
2728 | Christopher DennettChristine Willett | NCUCIndividual | Christopher Dennett Christine Willett SOI | ||||
2829 | Christopher Momanyi | Individual | Christopher Momanyi SOI | ||||
2930 | Christopher Wilkinson | At-large | Christopher Wilkinson SOI | ||||
3031 | Clark Lackert | IPC | Clark Lackert SOI | ||||
32 | Collin Kurre | NCSG | Collin Kurre SOI | ||||
3133 | Danny Glix | Individual | Danny Glix SOI | ||||
34 | Dan Weinstein | Individual | Dan Weinstein SOI | ||||
3532 | David Rome | Individual | David Rome SOI | ||||
3336 | Dean Martin Smith | Individual | Dean Martin Smith SOI | ||||
3437 | Dessalegn Mequanint Yehuala | Individual | Dessalegn Mequanint Yehuala SOI | ||||
3538 | Dietmar Lenden | RySG | Dietmar Lenden SOI | ||||
3639 | Donna Austin | RySG | Donna Austin SOI | ||||
3740 | Edmon Chung | RySG | Edmon Chung SOI | ||||
41 | Elaine Pruis | RySG | Elaine Pruis SOI | ||||
4238 | Elisa Cooper | RrSG | Elisa Cooper SOI | ||||
3943 | Emmanuel Akin-Awokoya | At-Large | Emmanuel Akin-Awokoya SOI | ||||
4044 | Emanuele Sacchetto | Individual | Emanuele Sacchetto SOI | ||||
4145 | Erica Varlese | RySG | Erica Varlese SOI | ||||
4246 | Farzaneh Badii | NCUC | Farzaneh Badii SOI | ||||
47 | Flip Petillion (GNSO Council Liaison) | IPC | Flip Petillion SOI | ||||
4843 | Frederic Guillemaut | RrSG | Frederic Guillemaut SOI | ||||
44 | Gangadhar Panday | NPOC | Gangadhar Panday SOI | ||||
49 | 45 | Gangesh Varma | NCSG | Gangesh Varma SOI | |||
4650 | Gemma Keegan | RySG | Gemma Keegan SOI | ||||
51 | George Sadowsky | Individual | George Sadowsky SOI | ||||
4752 | George Soler | Individual | George Soler SOI | ||||
4853 | Gertrude Levine | RySG | Gertrude Levine SOI | ||||
49 | Grace Mutung'u | NCSG | Grace Mutung'u SOI | ||||
50 | Greg Shatan | IPC | Greg Shatan SOI | ||||
54 | Greg Shatan | ALAC | Greg Shatan SOI | ||||
55 | Giacomo Mazzone | GAC | Giacomo Mazzone SOI | ||||
5651 | Griffin Barnett | IPC | Griffin Barnett SOI | ||||
5257 | Guillaume Pahud | Individual | Guillaume Pahud SOI | ||||
5358 | Hadia Elminiawi | Individual | Hadia Elminiawi SOI | ||||
5459 | Harish Chowdhary | NPOC | Harish Chowdhary SOI | ||||
5560 | Harold Arcos | At-Large | Harold Arcos SOI | ||||
5661 | Heath Dixon | RySG | Heath Dixon SOI | ||||
5762 | Heather Forrest | IPC | Heather Forrest SOI | ||||
5863 | Holly Raiche | ALAC | Holly Raiche SOI | ||||
5964 | Hong Hong | Individual | Hong Hong SOI | ||||
6065 | Iftikhar Hussain Shah | GAC | Iftikhar Hussain Shah SOI | ||||
61 | Ijeoma Ononogbu | Individual | Ijeoma Ononogbu SOI | ||||
66 | 62 | Iliya Bazlyankov | Individual | ||||
6367 | Isabel Rutherfurd | BC | Isabel Rutherfurd SOI | ||||
6468 | Jacob Williams | Individual | Jacob Williams SOI | ||||
6569 | James Bladel | RrSG | James Bladel SOI | ||||
6670 | Jamie Baxter | Individual | Jamie Baxter SOI | ||||
6771 | Jannik Skou | IPC | Jannik Skou SOI | ||||
6872 | Janvier Ngoulaye | At-Large | Janvier Ngoulaye SOI | ||||
6973 | Jason Schaeffer | RySG | Jason Schaeffer SOI | ||||
7074 | Javier Rúa-Jovet | ALAC | Javier Rúa-Jovet SOI | ||||
7175 | Jay Westerdal | Individual | Jay Westerdal SOI | ||||
7276 | Jean Guillon | NCUC | Jean Guillon SOI | ||||
7377 | Jeffrey J. Neuman - co-chair | Individual | Jeff Neuman SOI | ||||
7478 | Jennifer Chung | RySG | Jennifer Chung SOI | ||||
7579 | Jessica Hooper | RySG | Jessica Hooper SOI | ||||
7680 | Jian C. Chang | Individual | Jian C. Chang SOI | ||||
7781 | Jim Prendergast | Individual | Jim Prendergast SOI | ||||
7882 | John Carr | Individual | John Carr SOI | ||||
7983 | John Laprise | At-Large | John Laprise SOI | ||||
8084 | Jon Nevett | RySG | Jon Nevett SOI | ||||
8185 | Jonas Kölle | Individual | Jonas Kölle SOI | ||||
8286 | Jonathan Robinson | RySG | Jonathan Robinson SOI | ||||
8387 | Jorge Cancio | GAC | Jorge Cancio SOI | ||||
8488 | José Alberto Barrueto Rodríguez | At-Large | José Alberto Barrueto Rodríguez SOI | ||||
8985 | Juan Manuel Rojas | NPOC | Juan Manuel Rojas SOI | ||||
86 | Judith Okite | Individual | Judith Okite SOI | ||||
90 | 87 | Judy Song Marshall | RySG | Judy Song Marshall SOI | |||
8891 | Julie Mowers | RySG | Julie Mowers SOI | ||||
8992 | Justine ChewIndividual | At-Large | Justine Chew SOI | ||||
9093 | Jutta Croll | Individual | Jutta Croll SOI | ||||
9194 | Karen Bernstein | IPC | Karen Bernstein SOI | ||||
9295 | Karen Carlson | Individual | Karen Carlson SOI | ||||
9396 | Karen Day | RySG | Karen Day SOI | 94 | Karen Yu | Individual | Karen Yu SOI |
9597 | Kate Ellis | IPC | Kate Ellis SOI | ||||
9698 | Kathy Kleiman | NCSG | Kathy Kleiman SOI | ||||
9799 | Katrin Ohlmer | Individual | Katrin Ohlmer SOI | ||||
98100 | Kavouss Arasteh | Individual | Kavouss Arasteh SOI | ||||
99 | Keith Drazek (GNSO Council Co-Liaison) | RySG | Keith Drazek SOI | ||||
100101 | Ken Stubbs | RySG | Ken Stubbs SOI | ||||
101102 | Khaled Koubaa | Individual | Khaled Koubaa SOI | ||||
102103 | Kiran Malancharuvil | IPC | Kiran Malancharuvil SOI | ||||
103104 | Klaus Stoll | NPOC | Klaus Stoll SOI | ||||
104105 | Kris Seeburn | NCUC | Kris Seeburn SOI | ||||
105106 | Kristina Rosette | RySG | Kristina Rosette SOI | ||||
106 | Kristine Dorrain | RySG | Kristine Dorrain SOI | ||||
107 | Kurt Pritz | Individual | Kurt Pritz SOI | ||||
108 | Laxmi Prasad Yadav | GAC | Laxmi Prasad Yadav SOI | ||||
109 | Leon Felipe Sanchez | At-Large | Leon Sanchez SOI | ||||
109110 | Limei Liu | RySG | Limei Liu SOI | ||||
110111 | Liz Brodzinski | IPC | Liz Brodzinski SOI | ||||
111112 | Liz Williams | Individual | Liz Williams SOI | ||||
112 | Louise Goodsell | Individual | Louise Goodsell SOI | ||||
113 | Louis Houle | RySG | Louis Houle SOI | ||||
114 | Luisa Paez | GAC | Luisa Paez SOI | ||||
115113 | Marc Palau Potau | RrSG | Marc Palau Potau SOI | ||||
114116 | Marc Trachtenberg | IPC | Marc Trachtenberg SOI | ||||
115117 | Malgorzata Pek | Individual | Malgorzata Pek SOI | ||||
116118 | Marcelo Pinheiro Eid | GNSO Registry Stakeholder Group (RySG) | Marcelo Pinheiro Eid SOI | ||||
117119 | Margie Milam | BC | Margie Milam SOI | ||||
118120 | Marília Maciel | NCUC | Marília Maciel SOI | ||||
119121 | Martin Sutton | RySG | Martin Sutton SOI | ||||
120122 | Mathieu Weill | ccNSO | Mathieu Weill SOI | ||||
121123 | Matthew Crossman | RySG | Matthew Crossman SOI | ||||
122124 | Maxim Alzoba | RySG | Maxim Alzoba SOI | ||||
123125 | Michael Casadevall | Individual | Michael Casadevall SOI | ||||
124126 | Michael Flemming | IPC | Michael Flemming SOI | ||||
125127 | Michele Neylon | RrSG | Michele Neylon SOI | ||||
126128 | Mike Rodenbaugh | Individual | Mike Rodenbaugh SOI | ||||
127129 | Monika Zalnieriute | NCUC | Monika Zalnieriute SOI | ||||
130 | Naeem Uddin | At-Large | Naeem Uddin SOI | ||||
131128 | Nathalie Coupet | Individual | Nathalie Coupet SOI | ||||
129132 | Nathaniel W. Edwards | Individual | Nathaniel Edwards SOI | ||||
130133 | Neli Marcheva | Individual | Neli Marcheva SOI | ||||
131134 | Nick Shorey | GAC | Nick Shorey SOI | ||||
135 | Nick Wenban-Smith | ccNSO | Nick Wenban-Smith SOI | ||||
136132 | Olga Cavalli | GAC | Olga Cavalli SOI | ||||
133137 | Olga Kyryliuk | NCUC | Olga Kyryliuk SOI | ||||
134138 | Pascal Bekono | At-Large | Pascal Bekono SOI | ||||
135139 | Paul McGrady | IPC | Paul McGrady SOI | ||||
136140 | Peter Green (Zuan Zhang) | NCUC | Peter Green SOI | ||||
141 | Peter LaMantia | RrSG and BC | 137Peter LaMantia SOI | ||||
138142 | Phil Buckingham | Individual | Phil Buckingham SOI | ||||
139143 | Phil Corwin | BC | Philip Corwin SOI | ||||
140144 | Phil Lodico | Individual | Phil Lodico SOI | ||||
141145 | Phillip Marano | IPC | Philip Marano SOI | ||||
142146 | Poncelet Ileleji | NPOC | Poncelet Ileleji SOI | ||||
143147 | Quoc-Anh, Pham | RySG | Quoc-Anh, Pham SOI | ||||
144 | Rapid Sun | GAC | Rapid Sun SOI | ||||
148 | 145 | Rahul Gosain | GAC | Rahul Gosain SOI | |||
146149 | Raymond Zylstra | RySG | Raymond Zylstra SOI | ||||
147150 | Renata Aquino Ribeiro | NCUC | Renata Aquino Ribeiro SOI | ||||
148151 | Richard Padilla | Individual | Richard Padilla SOI | ||||
152 | Rida Tahir | GAC | Rida Tahir SOI | ||||
153149 | Rita Houkayem | GAC | Rita Houkayem SOI | ||||
150154 | Rob Hall | RySG | Rob Hall SOI | ||||
151155 | Robin Gross | NCSG | Robin Gross SOI | ||||
152156 | Roger Carney | RrSg | Roger Carney SOI | ||||
153 | Rosalia Morales | ccNSO | Rosalia Morales SOI | ||||
157 | 154 | Rubens Kuhl | RySG | Rubens Kuhl SOI | |||
155158 | Rudi Vansnick | NPOC | Rudi Vansnick SOI | ||||
156159 | Rudy Mendoza | Individual | Rudy Mendoza SOI | ||||
157160 | Samantha Demetriou | RySG | |||||
158 | Sana Ali | NCUC | Sana Ali SOI | ||||
159 | Sara Bockey | RrSG | Sara Bockey SOI | ||||
161 | 160 | Sarah Langstone | RySG | Sarah Langstone SOI | |||
161162 | Satish Babu | At-Large | Satish Babu SOI | ||||
162163 | Scott Harlan | RySG | Scott Harlan SOI | ||||
163164 | Serena Lai | RrSG | Serena Lai SOI | ||||
164165 | Seun Ojedeji | At-Large | Seun Ojedeji SOI | ||||
165166 | Shiva Kanwar | Individual | Shiva Kanwar SOI | ||||
166167 | Shreema Sarkar | Individual | Shreema Sarkar SOI | ||||
167168 | Sophia Feng | RrSG | Sophia Feng SOI | ||||
168169 | Sophie Hey | IndividualIPC | Sophie Hey SOI | 169||||
170 | Soumya IyerSonigitu Ekpe | NCSG | Soumya Iyer Sonigitu Ekpe SOI | ||||
170171 | Stefania Milan | NCUC | Stefania Milan SOI | ||||
171172 | Stephen Jadie Coates | BC | Stephen Jadie Coates SOI | ||||
172173 | Susan Payne | IPC | Susan Payne SOI | ||||
174 | Taiwo Peter Akinremi | NCUC | Taiwo Peter Akinremi SOI | ||||
173175 | Taylor Bentley | GAC | Taylor Bentley SOI | ||||
174176 | Theo Geurts | RrSG | Theo Geurts SOI | ||||
175177 | Tim Johnson | Individual | Tim Johnson SOI | ||||
176178 | Tom Dale | GAC SecretariatIndividual | Tom Dale SOI | ||||
177179 | Tracy Hackshaw | Individual | Tracy Hackshaw SOI | ||||
178180 | Trent Pulver | BC | Trent Pulver SOI | ||||
179181 | Vaibhav Aggarwal | Individual | Vaibhav Aggarwal SOI | ||||
180182 | Vanda Scartezini | At-Large | Vanda Scartezini SOI | ||||
181183 | Vicky Sheckler | IPC | Vicky Sheckler SOI | ||||
182184 | Victor Zhang | Individual | Victor Zhang SOI | ||||
185 | Vivek Goyal | BC | Vivek Goyal SOI | ||||
186183 | Vlad Dinculescu | RrSG | Vlad Dinculescu SOI | ||||
184187 | Volker Greimann | RrSG | Volker Greimann SOI | ||||
185188 | Wangari Kabiru | Individual | Wangari Kabiru SOI | ||||
186189 | Yazid Akanho | NCUC | Yazid Akanho SOI | ||||
187190 | Yoshitaka Murakami | Individual | Yoshitaka Murakami SOI | ||||
188191 | Zack Coleman | RySG | Zack Coleman SOI | ||||
189192 | Zornitsa Marcheva | Individual | Zornitsa Marcheva SOI |
...
Name | Affiliation | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Chilikov | IPC | ||||
2 | Alex Deacon | IPC | ||||
3 | Alexander Mayrhofer | Individual | ||||
4 | Alice Munyua Ali AlEnezi | Individual | ||||
5 | Alina SyunkovaAlice Munyua | Individual | ||||
6 | Amparo ArangoAlina Syunkova | GACIndividual | ||||
7 | Andrei KolesnikovIndividual | 8 | Anna Loup | Individual | ||
98 | Atsushi Endo | RySG | ||||
109 | Benjamin Louis | RySG | ||||
1110 | Bijou Mgbojikwe | IPC | ||||
12 | Cecilia Lee Smith | BC | ||||
11 | Catherine Merdinger | RySG | ||||
1213 | Charne Le Roux | IPC | ||||
13 | Christopher T Okeefe | Individual | ||||
14 | Colton Messa | Individual | ||||
15 | Dana Mello | Individual | ||||
16 | Dejan Djukic | ccNSO | ||||
17 | Dev Anand Teelucksingh | At-Large | ||||
18 | Esther KamandeDingding Han | Individual | ||||
19 | Gao LingliDrew Wilson | IndividualIPC | ||||
20 | Garrett BartenEric John Mubazi | IPCIndividual | ||||
21 | Emma Caner | Individual | ||||
22 | Esther Kamande | Individual | ||||
23 | Gao Lingli | Individual | ||||
24 | Georges Nahitchevansky | Individual | ||||
2225 | Glen de St Gery | Individual | ||||
2326 | Guo Yongan | Individual | ||||
2427 | Irene Rodriguez Alonso | Individual | ||||
28 | Jan Kristian Valgijainen | BC | ||||
29 | Jan Janssen | Individual | ||||
3025 | Jed Wakefield | Individual | ||||
2631 | Jim Galvin | Individual | ||||
27 | Kaili Kan | At-Large | ||||
32 | Judith Okite | Individual | ||||
33 | Julie Dessendier | Individual | ||||
34 | June Tessy | NCSG | ||||
3528 | Kerim Begliyev | GAC | ||||
2936 | Kevin Murphy | Individual | ||||
37 | Kissangou Jean Philemon | At-Large | ||||
3830 | Liang Junying | Individual | ||||
3139 | Livia Walpen | GAC | 32 | Louise Marie Hurel | Liguo Zhou | Individual |
3340 | Manmeet SinghLivia Walpen | IndividualGAC | ||||
3441 | María Julia Morales González | Individual | ||||
3542 | Marianne Georgelin | Individual | ||||
3643 | Mark Kudlacik | IPC | ||||
44 | Matthew Grove | Individual | ||||
4537 | Michael De Wit | IPC | ||||
3846 | Michael Ilichebo | Individual | ||||
3947 | Mohammed Jaber | Individual | ||||
4048 | Muhammed Njie | NCUC | ||||
41 | Narine Khachatryan | At-Large | ||||
49 | 42 | Nathalie Roux | Individual | |||
4350 | Neal McPherson | RySG | ||||
44 | Nick Wenban-Smith | ccNSO | ||||
51 | 45 | Patrick Kane | RySG | |||
4652 | Patrick Schweihs | Individual | ||||
4753 | Paul Foody | Individual | ||||
4854 | Paulo César Tavares Filho | NCUC | ||||
49 | Peter LaMantia | RrSG | ||||
55 | 50 | Philip Karnofsky | Individual | |||
5156 | Pim Pastoors | ccNSO | ||||
52 | Rafik Dammak | NCUC | ||||
57 | 53 | Richard Schreier | Individual | |||
5458 | Richard Tindal | Individual | ||||
5559 | Ryan Carroll | GAC | ||||
60 | Ryan Finnesey | At-Large | ||||
6156 | Ryo ARAI | RySG | ||||
5762 | Sabine Meyer | GAC | ||||
5863 | Sacha Tarrant | Individual | ||||
64 | Shweta Asher | RySG | ||||
6559 | Shin Yamasaki | Individual | ||||
6066 | Shubham Shukla | Individual | ||||
6167 | Stanley Shan | GAC | ||||
6268 | Stephanie Duschesneau | RySG | ||||
6369 | Susan Nakanwagi | NCSG | ||||
6470 | Susan Roeser | Individual | ||||
71 | Thomas Lenz | Individual | ||||
6572 | Wisdom Kwasi Donkor | NCSG |
POLICY STAFF SUPPORT
Names |
---|
Steve Chan |
Julie Hedlund |
Berry Cobb |
Gisella Gruber |
Emily Barabas |
Marika Konings |
Mary Wong |
Michelle Desmyter |
Nathalie Peregrine |
Terri Agnew |
Julie Bisland |
Andrea Glandon |
STAFF OBSERVERS
Names |
---|
Anna Guseva |
Angelina LopezAllen Grogan |
Antonietta MangiacottiAriel Liang |
Benedetta Rossi |
Brian AitchisonGutterman |
Christine Willett |
Chris Bare |
Cristina FloresCyrus Namazi |
Daniel Halloran |
Dennis Chang |
Eleeza Apopian |
Erika Randall |
Fabien Betremieux |
Grant Nakata |
Jared Erwin |
Jonathan Denison |
Justin Ho |
Karen Lentz |
Krista Papac |
Lars Hoffmann |
Lauren Allison |
Melissa Allgood |
Michael Karakash |
Nanig Mehranian |
Russ Weinstein |
Yuko Green |